Japonia: Komitet Olimpijski zaczyna walkę z mową nienawiści

Na niespełna miesiąc przed rozpoczęciem 32. letnich igrzysk olimpijskich w Tokio Japoński Komitet Olimpijski (JOC) postanowił powołać zespół do walki z mową nienawiści w internecie. Jego zadaniem będzie „ochrona sportowców i ich stron internetowych przed potencjalnymi nienawistnymi komentarzami”.

Zespół będzie więc monitorował portale pod tym kątem i w razie potrzeby, po odpowiedniej konsultacji, będzie usuwał z sieci złośliwe komentarze. Według japońskiej agencji prasowej Kyodo jest to pierwsza taka decyzja w dziejach JOC. Należy jednak pamiętać, że podobne zespoły powstały już wcześniej, np. w Irlandii 10 marca br.

Mimo wielu istniejących ciągle problemów związanych z Covid-19, np. nadal jeszcze zbyt małej liczby zaszczepionych mieszkańców kraju, Japonia przygotowuje na Igrzyska najliczniejszą w swej historii drużynę narodową, liczącą 580 sportowców.

Ale już wcześniej, na etapie przygotowań, pojawił się problem mowy nienawiści i jego skutków. W ubiegłym roku samobójstwo popełniła zapaśniczka Hana Kimura, którą nieraz wyśmiewano w komentarzach internetowych. Z kolei Rikako Ikee, mająca duże osiągnięcia pływaczka, u której stwierdzono w maju białaczkę a która mimo to postanowiła wziąć udział w igrzyskach, otrzymywała w mediach społecznościowych komentarze, aby z tego zrezygnowała. „Indywidualnemu sportowcowi uwagi tego rodzaju sprawiają duży ból” – napisała sportsmenka na Twitterze.

W poniedziałek 28 czerwca, na konferencji prasowej prezes JOC Yasuhiro Yamashita wezwał rodaków, aby nie krytykowali zawodników za ich decyzje wzięcia udziału w zbliżającym się wielkim wydarzeniu sportowym.

Letnie Igrzyska 32. Olimpiady odbędą się w Tokio w dniach 30 lipca-8 sierpnia br. Decyzję o powierzeniu stolicy Japonii ich organizacji podjęto na 125. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego 7 września 2013 w Buenos Aires. Początkowo planowano przeprowadzić je w dniach 24 lipca-9 sierpnia 2020, ale wybuch pandemii Covid-19 i jej ogólnoświatowy zasięg spowodował, że 2 marca ub.r. postanowiono przesunąć igrzyska o rok i chociaż pandemia jeszcze całkiem nie wygasła, to jednak uznano, że to wielkie spotkanie sportowców z całego świata będzie mogło się odbyć, choć w nieco okrojonym kształcie i bez udziału kibiców zagranicznych.

Tokio było już miejscem 18. igrzysk olimpijskich w dniach 10-24 października 1964 r.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez gazetę Kyodo News, 86 proc. Japończyków obawia się powrotu Covid-19 w nowej formie, właśnie w czasie Olimpiady.

o. jj (KAI Tokio), kg / Tokio

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama