Kard. Charles Bo wzywa do intensywniejszej modlitwy za Kościół w Chinach

Kard. Charles Maung Bo z Rangunu (Birma) wezwał w ostatnią niedzielę do przedłużenia ustanowionego przez Benedykta XVI dnia modlitwy za Kościół w Chinach do całego tygodnia. Kolejne kroki rządzącej w tym kraju partii komunistycznej zmierzają do coraz większego ograniczenia wolności obywatelskiej i religijnej

„W imieniu Kościoła w całej Azji, jako przewodniczący Federacji Konferencji Biskupów Azji, chciałbym wezwać wiernych do rozszerzenia tego wydarzenia na Tydzień Modlitw za Kościół w Chinach i narody Chin, od niedzieli 23 maja do niedzieli 30 maja" - napisał kardynał Bo w oświadczeniu z 14 marca.

Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach, 24 maja, w święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, ustanowiony został przez Benedykta XVI w 2007 r.

Inicjatywa kard. Bo związana jest z coraz trudniejszą sytuacją w Chinach. Według jego słów, „od początku pandemii Covid-19, mieszkańcy Chin stają w obliczu coraz większych wyzwań, które dotykają nas wszystkich. Jest rzeczą słuszną, abyśmy modlili się nie tylko za Kościół, ale za wszystkich ludzi w Chińskiej Republice Ludowej”. Chodzi przede wszystkim o coraz większe ograniczenia wolności obywatelskiej i inwigilację wprowadzaną pod pozorem walki z pandemią. „Powinniśmy prosić Matkę Bożą z Szeszan, aby ochraniała całą ludzkość, także godność każdej osoby w Chinach, słowami modlitwy papieża Benedykta XVI: «wierzyć, mieć nadzieję, kochać»” – dodał kardynał.

W lutym 2020 roku Chiny rozpoczęły egzekwowanie środków administracyjnych w celu kontrolowania każdego aspektu działalności religijnej w kraju, nakazując, aby wszystkie religie i wierzący w Chinach przestrzegali przepisów wydanych przez Komunistyczną Partię Chin, która musi być uznawana za najwyższą władzę.

W maju ustawodawca chiński zatwierdził uchwałę o nałożeniu nowych „praw bezpieczeństwa” w dawnym regionie autonomicznym Hongkongu. Wzbudziło to obawy dotyczące wolności obywatelskiej, w tym wolności religijnej w tym regionie.

W czerwcu aresztowano jednego z biskupów Kościoła podziemnego. W lipcu publikacja w czasopiśmie technologicznym ujawniła, że diecezja Hongkongu stała się celem hackerskiego ataku typu „spear-phishing” ze strony chińskiego rządu. W sierpniu diecezja Hongkongu interweniowała w sprawie odwołania katolickiej prodemokratycznej kampanii reklamowej i modlitwy, która miała być opublikowana w lokalnych gazetach. W tym samym miesiącu, przedsiębiorca z Hongkongu i szef mediów Jimmy Lai został aresztowany pod zarzutem karnym w związku z jego poparciem dla demokracji.

Prześladowania dotyczą nie tylko chrześcijan. We wrześniu badacze z australijskiego think tanku odkryli, że obozy reedukacyjne dla muzułmanów w chińskim regionie Xinjiang rozrosły się w ciągu ostatniego roku, pomimo twierdzeń rządu, że większość zatrzymanych została zwolniona.

Pomimo odnowionego w październiku tymczasowego porozumienia między Watykanem a Chinami dotyczącego mianowania biskupów na kolejne dwa lata, jak informuje „Bitter Winter”, od 1 maja chiński państwowy Kościół katolicki i tamtejsza konferencja biskupów będą wybierać, zatwierdzać i konsekrować kandydatów na biskupów, nie odnosząc się do Watykanu.

Choć problemy związane z pandemią dotykają niemal cały świat, a Birma w ostatnim miesiącu przeżywa szczególnie trudny okres ze względu na przewrót wojskowy, kard. Bo podkreśla, że „w duchu solidarności słuszne jest, aby skupić się nie tylko na własnych wyzwaniach, ale także modlić się za innych”. Kardynał dodał, że jego propozycja wyraża miłość do ludów Chin, „szacunek dla ich starożytnej cywilizacji i nadzwyczajnego wzrostu gospodarczego, a także nadzieję, że w miarę dalszego wzrostu jako globalnej potęgi, mogą stać się siłą dla dobra i obrońcą praw najbardziej bezbronnych i marginalizowanych na świecie”.

Zachęta do modlitwy kierowana jest do wiernych na całym świecie, „aby połączyli się w modlitwie za Kościół i narody Chin, w dniach 23-30 maja, a szczególnie, aby złączyli się z papieżem Franciszkiem, papieżem emerytem Benedyktem XVI i całym Kościołem, aby prosić – jak mówił Benedykt XVI, «Matkę Chin i całej Azji» o wsparcie dla wiernych, aby «nigdy nie bali się mówić o Jezusie światu, a o świecie Jezusowi», i «zawsze byli wiarygodnymi świadkami tej miłości, zawsze trzymając się opoki Piotrowej»”.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama