Każda zmiana legislacyjna, która może pozwolić lekarzom i pielęgniarkom na umyślne zakończenie życia pacjentów, zagraża misji i celom medycyny – napisali członkowie portugalskiego Stowarzyszenia Chrześcijańskich Pielęgniarek i Lekarzy.
Portugalskie Stowarzyszenie Chrześcijańskich Pielęgniarek i Lekarzy (AEMC) wydało oświadczenie, w którym wyraziło zaniepokojenie niedawnymi próbami legalizacji eutanazji i wspomaganego samobójstwa w Portugalii.
W tym miesiącu prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa zawetował drugi projekt ustawy o eutanazji i asystowanym samobójstwie po tym, jak pierwszy projekt został zablokowany przez krajowy Trybunał Konstytucyjny – podaje SPUC.
Lekarze napisali, że „godny pożałowania jest fakt, że Portugalia zamierza dołączyć do smutnej mniejszości krajów na świecie, w których eutanazja jest legalna”.
Podkreślili, że legalizacja eutanazji jest zaprzeczeniem misji lekarskiej.
„Każda zmiana legislacyjna, która może pozwolić lekarzom i pielęgniarkom na umyślne zakończenie życia pacjentów, nawet na ich dobrowolne i ponawiane żądanie, zagraża misji i celom medycyny i nauk o zdrowiu” – czytamy w oświadczeniu. Zaznaczyli także, że doprowadzi to do pogorszenia relacji lekarza i pacjenta.
Lekarze zwrócili ponadto uwagę, że legalizacja eutanazji jest niezgodna z artykułem 24 konstytucji, który stwierdza, że „życie ludzkie jest nienaruszalne”.
Stowarzyszenie stwierdza też, że ustawa legalizująca eutanazję wpłynie także na brak opieki nad chorymi ludźmi i zniesie „odpowiedzialność państwa i służby zdrowia za opiekę nad pacjentem”.
„Jako chrześcijanie wierzymy i bronimy, że życie jest darem od Boga i że każda istota ludzka ma wartość i godność, od poczęcia do naturalnej śmierci, niezależnie od okoliczności” – podsumowano w oświadczeniu portugalskiego Stowarzyszenia Chrześcijańskich Pielęgniarek i Lekarzy.
Źródło: spuc.org.uk