Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio. Kara śmierci zostanie zastąpiona karą dożywotniego więzienia lub karą pozbawienia wolności na minimum 30 lat.
Ostatnie egzekucje w tym afrykańskim kraju wykonano w 1988 r. Życie straciło wówczas 24 żołnierzy skazanych na śmierć pod zarzutem zorganizowania zamachu stanu.
W Sierra Leone kara śmierci zostanie zastąpiona karą dożywotniego więzienia lub karą pozbawienia wolności na minimum 30 lat. Po raz kolejny Afryka Subsaharyjska pokazała, że to właśnie w tej części kontynentu następują najszybsze i najbardziej zdecydowane zmiany legislacyjne w zakresie kary śmierci. Ten trend zauważyła już cztery lata temu Amnesty International w raporcie poświęconym karze głównej na świecie.
Naciski na zniesienie kary śmierci pojawiają się w Sierra Leone od 2005 r., kiedy to Komisja Pojednania, powołana w celu wyjaśnienia zbrodni popełnionych w czasie wojny domowej, która zanurzyła ten kraj we krwi na dziesięć lat (1991 – 2001) i spowodowała śmierć 120 tys. osób, nazwała karę śmierci „zniewagą dla cywilizacji” i zaleciła jej jak najszybsze zniesienie.
Amnesty International rozpoczęła kampanię przeciwko karze śmierci już w 1977 r. Do końca XX w. większość demokratycznych państw ją zniosła. Nie uczyniły tego m.in. USA, Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Malezja i Indie. Państwa członkowskie Rady Europy zakazały jej już w 1950 r. Według raportu Amnesty International w 2017 r. kara śmierci była zakazana w 106 krajach świata. Do dziś najwięcej egzekucji wykonuje się w Chinach, Iranie i Arabii Saudyjskiej. Kara śmierci obowiązuje obecnie wyłącznie na terenie Afryki i Azji, a poza tymi dwoma kontynentami jedynie w USA i na Białorusi.
Również stanowisko Kościoła w sprawie kary śmierci ulegało zmianom na przestrzeni wieków. Od chwili poprawek wprowadzonych do Katechizmu Kościoła Katolickiego przez Papieża Franciszka w 2018 r. można mówić, iż Kościół katolicki uważa karę śmierci za niedopuszczalną. Wcześniej Jan Paweł II i Benedykt XVI apelowali o jej zniesienie, ale nie zdecydowali się na stwierdzenie, jakie wprowadził do nauczania Kościoła obecny Ojciec Święty: „Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie.” (KKK 2267).
źródło: vaticannews.va