Studnia dla Sudanu Południowego. 150 rodzin uzyskało dostęp do czystej wody

Od kilku tygodni mieszkańcy Pogwic w Sudanie Południowym nie są już zmuszani ani do korzystania z brudnej wody ani do emigrowania w poszukiwaniu studni. Około 150 rodzin może już korzystać ze studni zbudowanej dzięki wsparciu przekazanemu za pośrednictwem polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie na bieżąco odpowiada na potrzeby zgłaszane przez ojców kombonianów z Sudanu Południowego. Środki, jakie są przekazywane potrzebującym, pozwoliły m.in. na dożywianie dzieci oraz budowę pomieszczeń, z których korzystają uczniowie i nauczyciele. W szkole podstawowej w Jurniel PKWP pomogło wybudować pokój nauczycielski, toalety i magazyn. Z kolei w Yirol powstał internat z 40 łóżkami, co umożliwia formację katechistów i organizację warsztatów.

Kolejny projekt pomocowy PKWP zrealizowało we współpracy z o. Krzysztofem Zębikiem w Pogwic, gdzie mieszkańcy pilnie potrzebowali dostępu do wody. Prywatni darczyńcy Anna i Władysław Sinkiewiczowie – za pośrednictwem Stowarzyszenia – przekazali środki na budowę studni.

„Wioska Pogwic jest oddalona o 15 kilometrów od Yirol, od centrum parafii” – mówi o. Krzysztof Zębik. Tłumaczy, że ludzie cierpieli przez brak wody. „W porze deszczowej korzystali z wody pochodzącej z kałuż. Często była ona brudna. Mieszkańcy używali jej do picia, gotowania, kąpieli” – podkreśla misjonarz.

Korzystanie z takiej wody wiązało się z ryzykiem chorób. Rany obmywane brudną wodą nie chciały się goić. Większość mieszkańców Pogwic wyciągała wnioski. Szli do studni oddalonych często o kilka kilometrów. Problem pogłębiał się w trakcie pory suchej, kiedy nie było deszczu.

„W czasie pory suchej część rodzin decydowała się na to, aby opuścić swoje domy. Opuszczone chaty bardzo często były rabowane. Ludzie przemieszczali się do najbliższych miejsc, gdzie mieli możliwość korzystania ze studni” – podkreśla o. Krzysztof Zębik.

Od kilku tygodni mieszkańcy Pogwic nie są już zmuszani ani do korzystania z brudnej wody, ani do emigrowania w poszukiwaniu studni. Dostęp do czystej wody mają w swojej wiosce. „Ze studni, która została wybudowana, korzysta około 150 rodzin” – mówi o. Krzysztof Zębik. „To około 600 mieszkańców” – dodaje ks. Paweł Antosiak z polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wskazuje, że koszt budowy studni to 10 tys. dolarów.

Budowa studni umożliwia uprawę ziemi w Pogwic. „Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie udało się dać nadzieję małej wspólnocie w Sudanie Południowym” – tłumaczy ks. Paweł Antosiak. „Ludzie już myślą, żeby stworzyć szkołę dla dzieci” – dodaje o. Krzysztof Zębik. Dziś dzieci z Pogwic nie mają możliwości nauki.

PKWP chce zrealizować kolejny projekt w Sudanie Południowym. W najbliższych miesiącach Stowarzyszenie planuje rozpocząć budowę centrum, w którym dzieci będą mogły odrabiać lekcje i jeść posiłki.

Biuro Prasowe PKWP Polska


« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama