Sukces chirurgii prenatalnej. Udana operacja dziecka z rozszczepem kręgosłupa

W Belgii w 23 tygodniu ciąży przeprowadzono operację nienarodzonego dziecka z rozszczepem kręgosłupa. Zespół składał się z 25 lekarzy. Dziecko po urodzeniu rozwija się prawidłowo i ma czucie we wszystkich kończynach. To kolejny sukces chirurgii prenatalnej.

W 2011 roku przełomowe badanie kliniczne wykazało, że operowanie niemowląt w macicy może uchronić je przed niektórymi szkodliwymi skutkami rozszczepu kręgosłupa. W porównaniu z dziećmi z rozszczepem kręgosłupa, które przeszły operację po urodzeniu, osoby operowane w łonie matki były dwukrotnie mniej narażone na problemy neurologiczne i ruchowe.

Otwarta operacja płodu wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ zwiększa możliwość przedwczesnego porodu i wymaga porodu przez cesarskie cięcie. Jest też ryzyko pęknięcia macicy.

Helena, matka dziewczynki, dowiedziała się w 20 tygodniu ciąży, że jej rozwijające się dziecko miało rozszczep kręgosłupa. W jej operacji wzięło udział 25 klinicystów ze szpitali GOSH i University College London, a także szpitali uniwersyteckich Leuven w Belgii, gdzie operacja została przeprowadzona.

Trzy miesiące później urodziła córkę Milę w University College London Hospital. W mózgu noworodka wciąż znajduje się nadmiar płynu, ale jak dotąd Mila wykazuje oznaki zdrowego rozwoju.

„Potrafi poruszać nogami i czuje palce u nóg, co jest absolutnie niesamowite” – powiedziała Helena w wywiadzie dla BBC News. „Jestem bardzo wdzięczna chirurgom, którzy przeprowadzili tę operację, ponieważ bez niej jej życie wyglądałoby zupełnie inaczej”.

Od stycznia 2020 roku zespół przeprowadził takie operacje u 32 dzieci.

Źródło: livescience.com


« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao