Abp Paglia: wszyscy potrzebujemy dojrzałości i mądrości starszych

Dzisiaj przypada ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Abp Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia przyrównuje dzisiejsze społeczeństwo do czteropiętrowego budynku, w którym poszczególne piętra rzadko spotykają się ze sobą - a to błąd

Przypominając znaczenie ostatnich katechez Papieża poświęconych seniorom, abp Vincenzo Paglia używa metafory czteropiętrowego budynku, aby opisać dzisiejsze społeczeństwo. Przez dzisiejszą kulturę wykluczenia są oni często postrzegani jako ciężar, tymczasem starość jest darem dojrzałości i mądrości dla wszystkich okresów życia.

Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia zwraca uwagę, że nigdy wcześniej w historii nie było tylu starszych, co dzisiaj, dlatego powinni się oni znaleźć w centrum uwagi naszego społeczeństwa.

„Po raz pierwszy w historii ludzkości mamy do czynienia z masową starością i już teraz mamy do czynienia ze współistnieniem czterech pokoleń. Mówienie o trzecim wieku jest redukcyjne, jesteśmy w czterech okresach: dzieci, młodzież, dorośli i starsi. Jak czteropiętrowy budynek, pełen ludzi, niestety trochę niezrównoważony i gdzie na najwyższym piętrze jest trochę tłoczno. Istnieje zagrożenie: brak schodów i wind w tym budynku. Czyli brak komunikacji między pokoleniami. Dlatego kluczowe znaczenie ma myślenie o bogactwie, jakie starsi ludzie wnoszą do społeczeństwa – podkreślił abp Paglia. Nie są ciężarem i odpadem, są zasobem! Między dziadkami a wnukami istnieje relacja współudziału, przywiązania i sympatii. Przynoszą one naszym dzieciom rzekę uczuć w społeczeństwie, które jest zbyt mało afektywne: rodzice są zajęci, nie spędzają czasu ze swoimi dziećmi, które z kolei spędzają godziny przed komputerem, w wirtualnej bańce ze wszystkimi zagrożeniami i deprywacją, które się z tym wiążą.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama