Irak: mały znak nadziei dla chrześcijan w Równinie Niniwy

Tegoroczne święta Wielkanocne dały powód do szczególnej radości chrześcijanom w niewielkiej miejscowości Batnaja w północnej części irackiej Równiny Niniwy. Odbudowany został tam bowiem już w znacznej części kościół św. Cyriaka zrujnowany przez terrorystów Państwa Islamskiego. W Wielkanoc sprawowano tam już pierwszą liturgię, poinformowała wiedeńska fundacja ekumeniczna „Pro Oriente”.

 Dawniej w Batnai żyło 3 tys. rodzin chrześcijańskich. Wszyscy musieli jednak uciekać latem 2014 roku, gdy na Równinę Niniwy weszły terrorystyczne oddziały Państwa Islamskiego. Terroryści zabarykadowali się w Batnai i przez dwa lata kontrolowali tę miejscowość, leżącą bezpośrednio na linii frontu. Niemal całkowicie zniszczone miasteczko odbiły pod koniec 2016 roku formacje kurdyjskie. Prawie wszystkie domy zastali zbombardowane i spalone.

Chaldejski kościół św. Cyriaka znajdował się wówczas w bardzo złym stanie. Wnętrze było całkowicie splądrowane, mury uszkodzone. Terroryści poobcinali głowy figurom, zrujnowali ołtarz, a ściany pomazali antychrześcijańskimi i wulgarnymi napisami. Zniszczyli również położony w sąsiedztwie cmentarz oraz kaplicę.

Ze względu na niemal całkowite zniszczenie małego miasteczka powrót jego mieszkańców trwał dłużej niż w innych miejscowościach Równiny Niniwy. Batnaja była najbardziej zniszczonym miastem na Równinie Niniwy. Ale i tam wracają powoli dawni jej mieszkańcy. W Wigilii Paschalnej w kościele św. Cyriaka uczestniczyło około 500 wiernych.

Prace przy kościele nie zostały jeszcze w pełni ukończone, ale wstrzymano je na okres świąt wielkanocnych, aby można było odprawiać nabożeństwa. Budowniczowie mają nadzieję, że prace uda się zakończyć do lipca. Kościół św. Cyriaka jest jedną z największych świątyń w chaldejskiej diecezji Alkosz.

Powrót chrześcijan do ich rodzinnej Batnai wspiera finansowo przede wszystkim Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Papieskie dzieło z siedzibą w niemieckim Königstein finansuje nie tylko renowację kościoła, ale również remont dwóch przedszkoli, miejscowego klasztoru, domu parafialnego, biblioteki oraz plebanii.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama