Kalifornia zezwala na kompostowanie ludzkich szczątków. Biskupi krytykują nowe przepisy

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom podpisał ustawę zezwalającą na kompostowanie ludzkich szczątków. Nowemu prawu sprzeciwiał się stanowy episkopat.

Proces kompostowania ludzkich szczątków – znany również jako naturalna redukcja organiczna (NOR) — jest w USA zjawiskiem stosunkowo nowym i jest legalny w kilku stanach. Ciało zmarłego umieszcza się je w pojemniku wielokrotnego użytku, gdzie drobnoustroje i bakterie rozkładają je do gleby w ciągu 30-45 dni.

Otrzymana gleba może być następnie wykorzystana na gruntach prywatnych, takich jak farma lub ogród, w przeciwnym razie podlegałaby takim samym regulacjom, jak rozrzucanie skremowanych szczątków, donosi LA Times. Proces będzie dostępny w Kalifornii od 2027 roku.

Kalifornijska Konferencja Katolicka w swoim liście już w czerwcu wyraziła sprzeciw wobec projektu ustawy. Jak tłumaczyła jej dyrektor wykonawcza Kathleen Domingo, zastosowanie metody kompostowania ciała pierwotnie opracowanej dla zwierząt gospodarskich powoduje „niefortunne duchowe, emocjonalne i psychologiczne zdystansowanie się od zmarłego”. Ponadto, jak podkreśliła, proces ten „redukuje ludzkie ciało do zwykłego towaru jednorazowego użytku”.

Cristina Garcia z D-Bell Gardens argumentowała natomiast, że ​​proces kompostowania jest bardziej ekonomiczny i przyjazny dla środowiska niż tradycyjne metody pochówku i może pomóc w zmniejszeniu przepełnienia cmentarzy.

Źródło: catholicnewsagency.com

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao