Kard. Tagle: żadna broń nie może zabić nadziei

Od początku wojny pracownicy Caritas Ukraina i Caritas Spes udzielili pomocy 160 tys. osób. „To wielkie dowody solidarności i człowieczeństwa” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim przewodniczący Caritas Internationalis, kard. Luis Antonio Tagle.

„W obliczu wojny nadzieja chrześcijan musi być przede wszystkim w Bogu. Nie może jej zabić żadna broń” – powiedział szef Caritas.

Dostrzegając tragedię trwających na Ukrainie walk, kard. Tagle uważa, że obnażyły one porażkę ludzkości w uczeniu się na podstawie historycznych doświadczeń. „Ta wojna pokazuje, że nie wyciągnęliśmy wniosków z historii. Moi rodzice opowiadali mi o okropieństwach II wojny światowej, trudno mi było to sobie wyobrazić. Teraz się to powtarza. Kiedy się czegoś nauczymy?” – pyta kardynał.

Misja Caritas ma charakter humanitarny. Oznacza to, że swoimi działaniami, stara się pokazywać ludzką twarz konfliktów. „Konflikt na Ukrainie i w innych krajach świata przedstawia się zazwyczaj jako konflikt polityczny, militarny, ale zapomina się o ludziach! Poprzez swoją misję Caritas przypomina światu, że wojna nie jest kwestią militarną i polityczną, ale przede wszystkim kwestią ludzką” – mówi filipiński duchowny.

„Musimy być wdzięczni za świadectwo ludzi na Ukrainie i w innych krajach sąsiednich, a także tych, którzy z innych krajów wysyłają pomoc i oferują wsparcie. Lekcja dla mnie jest następująca: na pustyni przemocy człowiek ma zdolność do bycia dobrym. Dla mnie lekcją jest to, że nawet w tak złej sytuacji jak wojna może zajaśnieć człowieczeństwo. Istnieje jednak wyzwanie: formacja serca, umysłu. Jak zaczynają się konflikty? W sercu, w decyzjach ludzi. Lekcja leży w sposobie, w jaki rodziny uczą swoje dzieci wartości szacunku dla innych, słuchania, współczucia, wybierania drogi sprawiedliwości, dialogu zamiast zemsty czy przemocy.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama