Św. Hilary, biskup Poitiers, należy do pierwszych wyznawców, którym Kościół na Zachodzie zaczął oddawać publicznie liturgiczną cześć.
Św. Hilary przyszedł na świat około 310 roku w Poitiers we Francji, w rodzinie pogańskiej. Szybko zaczął odkrywać świat nauki i zdobył bardzo dobre wykształcenie. W pewnym momencie zafascynowało go studiowanie Pisma Świętego. Był poruszony sposobem objawiania się Stwórcy, a w szczególności zachwycony boskim imieniem „Jestem, który Jestem”. Zagłębił się mocno w Ewangelię św. Jana i Ewangelię św. Mateusza, co sprawiło, że postanowił przyjąć chrzest. Stał się chrześcijaninem w 345 roku. Jego wiara była na tyle silna, że pięć lat później wybrano go biskupem rodzinnego miasta.
Żył w czasach, w których trwał spór ariański. Kiedy chciano potępić św. Atanazego z Aleksandrii, św. Hilary odmówił. Stwierdził, że św. Atanazy broni prawdy o bóstwie Jezusa Chrystusa. Nie spodobało się to cesarzowi Konstancjuszowi. Cesarz skazał św. Hilarego na wygnanie do Frygii w Azji Mniejszej. Św. Hilary na wygnaniu spędził kilka lat. W tym czasie zapoznawał się z teologią Wschodu. Czerpał później z niej inspirację po powrocie z wygnania.
Św. Hilary komponował liturgiczne hymny, działał na rzecz porozumienia pomiędzy Wschodem a Zachodem, był niestrudzonym pasterzem i teologiem. Na pewno był człowiekiem nie bojącym się niczego. Mocny w wierze, pisał rozprawy, które były poruszane przez arian. I dlatego zasłynął przede wszystkim jako przeciwnik herezji zwanej arianizmem. Nadano mu nawet przydomek „obrońcy Galii", gdyż robił wszystko, aby chronić swoją ojczystą ziemię przed herezją.
Jak czytamy na stronie brewiarz.pl w jego życiorysie, „po powrocie z wygnania czynił, co tylko było w jego mocy, by zabliźnić rany, zadane Kościołowi przez Ariusza i jego protektorów. Jego zasługą było zwołanie synodu do Paryża (360), na którym biskupi Galii przyjęli wyznanie wiary, ułożone na soborze w Nicei”.
Św. Hilary był przyjacielem i kierownikiem duchowym św. Marcina, biskupa Tours. To właśnie św. Hilary ochrzcił św. Marcina!
„Hilary wniósł ogromny wkład w rozwój chrystologii i nauki o Trójcy Świętej, dlatego też został 13 maja 1851 r. zaliczony do grona doktorów Kościoła przez bł. Piusa IX” – czytamy w jego życiorysie. Zmarł w 367 roku. „Należy do pierwszych wyznawców, którym Kościół na Zachodzie zaczął oddawać publicznie liturgiczną cześć. Wcześniej było to niemal wyłącznym przywilejem męczenników. Jest patronem Poitiers i La Roche. Modlą się do niego ukąszeni przez węże".
Św. Hilary jest świętym Kościoła katolickiego, prawosławnego, anglikańskiego i ewangelickiego.
Na podstawie: brewiarz.pl