Naukowcy ostrzegają: coraz więcej ludzi na świecie cierpi na choroby autoimmunologiczne!

Naukowcy z Wielkiej Brytanii ostrzegają przed chorobami autoimmunologicznymi, które dotykają szczególnie mieszkańców Zachodu. Co jest przyczyną?

Choroby autoimmunologiczne to takie, w których układ odpornościowy organizmu niszczy własne komórki i tkanki. Nie odróżnia ich bowiem od atakujących mikroorganizmów. Naukowcy z Wielkiej Brytanii ostrzegają, że na Zachodzie liczba chorych nieustannie rośnie i to w ogromnym tempie. Jednak coraz częściej choroby te pojawiają się również w tych częściach świata, o których wcześniej nie było mowy.

James Lee i Carol Vinuesa z Francis Crick Institute w Londynie utworzyli dwa niezależne zespoły badawcze, które miały określić dokładne przyczyny chorób autoimmunologicznych. „Liczba przypadków chorób autoimmunologicznych zaczęła rosnąć na Zachodzie ok. 40 lat temu. Teraz wiemy jednak, że schorzenia pojawiają się także w krajach, w których nigdy wcześniej ich nie widziano. Mamy na przykład wzrost nieswoistych zapaleń jelit na Bliskim Wschodzie i w Azji Wschodniej” – wyjaśnia James Lee w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem „Observer”.

Choroby autoimmunologiczne obejmują m.in. cukrzycę typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę zapalną jelit i stwardnienie rozsiane. Jeśliby spojrzeć tylko na samą Wielką Brytanią, to na tego typu schorzenia choruje tam ponad 4 mln obywateli! Wielu z nich cierpi na więcej niż jedną chorobę. Natomiast na świecie liczba chorych rośnie ostatnio także w dużym tempie: od trzech do dziewięciu procent rocznie.

Znaczna część naukowców za przyczynę wymienia czynniki środowiskowe. Mówi się, że w diecie brakuje błonnika, że ludzie za dużo spożywają potraw typu fast food. Jeśli dieta jest uboga w błonnik, to brak tego składnika, jak i innych ważnych składników, których nie odnajdzie się w przetworzonej żywności, wpływa na mikrobiom człowieka, czyli zbiór mikroorganizmów, które mamy w naszych jelitach i które odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu różnych funkcji organizmu.

Oczywiście, geny także mają swoje znaczenie. Niektórzy mogą jeść wiele potraw fast food, a i tak wydają się długo zdrowi jak ryba. Nie mają predyspozycji do zapadnięcia na tego typu choroby. Jednak takich ludzi wydaje się być coraz mniej... Naukowcy biją na alarm, by przeprowadzać więcej dokładnych badań pod tym kątem, aby móc znaleźć skuteczną terapię.

źródło za: o2.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama