„Żądamy zbadania i ukarania zbrodni wojennych”. Nowa prezydent Węgier potępiła rosyjską agresję na Ukrainę

Na początku marca po raz pierwszy na Węgrzech prezydentem została kobieta – Katalin Novak, która przez wiele lat współpracowała z premierem Viktorem Orbanem. Podczas przemówienia inauguracyjnego potępiła wojnę wywołaną przez Władimira Putina, co nie było po myśli Orbana. Ponadto zapowiedziała, że pierwszą podróż odbędzie do Polski.

„We wtorek 17 maja udam się do Warszawy na spotkanie z prezydentem Polaków. Panie prezydencie, drogi Andrzeju, dziękuję, że możemy ze sobą porozmawiać w sposób, jaki przystoi przyjaciołom” – oznajmiła Novak podczas uroczystości przed parlamentem w Budapeszcie.

Novak potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę

W sobotę 14 maja w trakcie swojego inauguracyjnego przemówienia Novak podkreśliła, że Węgry potępiają „zbrojny atak na suwerenne państwo".

„Mówimy «nie» wszelkim próbom przywrócenia Związku Sowieckiego” – zaznaczyła.

„To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam, przeciwko kochającym pokój, pragnącym bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu Węgrom. Żądamy zbadania i ukarania zbrodni wojennych” – podkreśliła.

Nie oznacza to jednak, że nowa prezydent ma odmienne zdanie od premiera Orbana, który na początku kwietnia mówił, że Węgry nie poprą sankcji, ponieważ wywodzą się z tego samego obozu politycznego. 

Kim jest nowa prezydent Węgier?

Katalin Novak urodziła się w 1977 r. w Segedynie. Od 1996 do 2001 studiowała ekonomię na Uniwersytecie Korwina w Budapeszcie, a od 1999 do 2002 prawo na Uniwersytecie Segedyńskim oraz na Université Paris-Nanterre. Już w latach 2001-2003 pracowała w ministerstwie spraw zagranicznych, gdzie zajmowała się polityką europejską. Przez kolejnych sześć lat miała przerwę od polityki, ponieważ skupiła się na wychowywaniu dzieci. W 2010 r. wróciła do MSZ, a następnie pracowała w ministerstwie zasobów ludzkich, gdzie zajmowała się polityką rodzinną.

Równocześnie jej pozycja w partii Fidesz zyskiwała. W latach 2017-2021 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej partii. Na początku 2022 roku Viktor Orban ogłosił, że to właśnie Novak będzie kandydatką Fideszu na prezydenta Węgier.

Polityczne cele 

Nowa prezydent Węgier, Katalin Novak, obejmując urząd powiedziała, że swoją polityczną misję chce wypełniać w oparciu o „chrześcijańskie wartości”. Podczas ceremonii zaprzysiężenia zaznaczyła, jak ważna jest dla niej ochrona rodziny i życia ludzkiego od poczęcia, a także we wzajemny szacunek i wsparcie dla słabszych.

W 2019 r., Novak mówiła, że dla węgierskich wyborców najważniejsze jest „powstrzymanie masowej migracji do Europy, wzmocnienie zewnętrznych granic kontynentu, przy jednoczesnym utrzymaniu otwartych granic wewnętrznych".

Z kolei podczas swojego inauguracyjnego wystąpienia, odnosząc się do problemów Węgier wewnątrz UE, powiedziała:

„Nie zmieniliśmy się. Nadal jesteśmy tacy sami jak Węgrzy, którzy walczyli o wolność w 1848 r., w 1956 r. i 33 lata temu. Dlaczego więc w tych regionach świata, gdzie kiedyś doceniano naszą odwagę, coraz rzadziej jesteśmy tak postrzegani?” — pytała Novak.

Źródło: Twitter, TVP Info, KAI

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao