Nuncjusz apostolski w Kijowie zawierza Ukrainę Matce Bożej

W katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Odessie nuncjusz apostolski w Kijowie przewodniczył Mszy, podczas której odnowił zawierzenie Ukrainy Matce Bożej. Uroczystość byłą okazją do ukoronowania odeskiej ikony koronami papieskimi, które Franciszek poświęcił w Watykanie.

Gest nałożenia koron na obrazy i figury maryjne jest głęboko zakorzeniony w tradycji Kościoła. O błogosławieństwo koron prosi się Ojca Świętego tylko w najbardziej przełomowych lub uroczystych momentach. Taki czas przeżywa obecnie Ukraina. „Wiemy, że papież przy każdej okazji modli się i apeluje o pokój w naszej ojczyźnie, a jego serce jest z naszym narodem. Korony, które poświęcił, są znakiem jego bliskości” – podkreśla abp Visvaldas Kulbokas.

W rozmowie z Radiem Watykańskim zaznacza, że akt ten jest zawierzeniem macierzyńskiej pomocy Maryi i błaganiem, by ratowała serca Ukraińców od nienawiści i napełniała je odwagą. „Naród ukraiński jeszcze raz powierza Matce Bożej swoje troski związane z wojną, zwłaszcza ofiary rosyjskich ataków i rozdzielone rodziny” – mówi nuncjusz apostolski.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao