Patriarcha Cyryl z zakazem wjazdu na Litwę

Litwa zakazała moskiewskiemu prawosławnemu patriarsze Cyrylowi wjazdu do kraju z powodu jego poparcia dla trwającej inwazji Rosji na Ukrainę – poinformowało litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Duchowny został dopisany do listy niechcianych już 23 czerwca, ale dopiero teraz litewskie władze zdecydowały się upublicznić tę informację.

Decyzja została podjęta na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Stanowisko Litwy to reakcja na świadome negowanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy oraz za usprawiedliwianie i wspieranie agresywnych działań Rosji, które rażąco naruszają normy i zasady prawa międzynarodowego. „Patriarcha Cyryl, bliski współpracownik Władimira Putina, jest jednym z najbardziej aktywnych zwolenników wojny przeciwko Ukrainie i wielokrotnie publicznie i pozytywnie wypowiadał się o agresji Rosji” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Litewskie władze przypominają, że patriarcha Cyryl w rosyjskich mediach propagandowych otwarcie nazywa naród ukraiński „uczestnikami reżimu nazistowskiego”, którzy powinni zostać deportowani lub zniszczeni. 27 lutego 2022 roku Cyryl pobłogosławił rosyjskie wojska zaangażowane w wojnę z Ukrainą i tym samym dał religijne uzasadnienie dla wojny Rosji.

Moskiewski patriarcha będzie mógł odwiedzić Litwę dopiero 23 czerwca 2027 roku. Litwa zaproponowała wiosną sankcje wobec Cyryla na szczeblu Unii Europejskiej, ale na wniosek Węgier ten punkt został usunięty z listy przyjętego w czerwcu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji.

Prawosławie jest obecnie drugim pod względem wielkości wyznaniem chrześcijańskim na Litwie po katolicyzmie. Tradycyjnie związane jest z mniejszością rosyjską. Według danych z 2011 r. przynależność do Kościoła prawosławnego deklaruje 114 tys. osób (na ogólną liczbę 3 mln 250 tys. obywateli). W kraju funkcjonuje 50 parafii i dwa monastery. Wszelkie instytucje kościelne podlegają eparchii wileńskiej i litewskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama