Caritas Europa wskazuje, że nowy pakt migracyjny Unii Europejskiej pogorszy sytuację uchodźców.
Dokument uzgodniony na krótko przed świętami przez Parlament Europejski oraz Komisję Europejską, zakłada m.in. wzmocnienie sieci ośrodków detencyjnych na granicy, a także szybsze procedury deportacji.
„Celem tego paktu jest tak naprawdę zatrzymanie ludzi na granicach Unii i uniknięcie tzw. ruchu wtórnego” – podkreśla Leila Bodeux, ekspertka Caritas Europa w kwestii migracji. Jak wyjaśnia, nowy pakt wprowadza obowiązkowe procedury dla wielu kategorii ludzi przybywających na Stary Kontynent. „Będą musieli być zatrzymani na granicach Unii Europejskiej w ośrodkach przypominających więzienia” – mówi ekspertka Caritas. Zakłada się, że czas ich zatrzymania wyniesie ok. 6 miesięcy, podczas których będzie procedowana prośba o azyl. Bodeux zaznacza, że to „dotyczy także rodzin i dzieci, z małym wyjątkiem dla dzieci bez opiekunów, o ile nie będą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju”.
Kobieta wyjaśnia, że migranci przetrzymywani na granicach będą pozbawieni odpowiedniego wsparcia prawnego i medycznego, a procedury azylowe ulegną „rozwodnieniu”. „W przeszłości widzieliśmy już skutki takiej polityki w specjalnych punktach, gdzie zatrzymywano migrantów, wprowadzonych we Włoszech w Grecji – mówi ekspertka. – Z ich powodu ludzie bardzo cierpieli przez miesiące na granicy Unii Europejskiej”.