Handel ludźmi w XXI wieku wciąż trwa. Współczesne niewolnictwo bardzo boli

Według ONZ około 40 milionów ludzi rocznie objętych jest procederem handlu ludźmi. To przerażająca liczba. Jak można pomagać niewolnikom XXI wieku? Jak powstrzymywać ten proceder? Odpowiada Jarosław Deska, przebywający obecnie w Kenii.

„Słysząc „niewolnictwo", myślimy o czasach dawnych, kolonializmie i czarnoskórych niewolnikach wysyłanych statkami do Ameryki... Mało kto jednak ma świadomość, że dziś na ulicy również może mijać ofiary współczesnego niewolnictwa” – podkreśla Jarosław Deska, który kilka dni temu wylądował w Kenii, aby pomagać tym, których bezpieczeństwo jest zagrożone.

„Według Organizacji Narodowych Zjednoczonych około 40 milionów ludzi rocznie objętych jest procederem handlu ludźmi. Jest to trzecie największe źródło dochodów wszystkich mafii” – mówi Jarosław Deska prosto z serca Fundacji HAART Kenya, która pomaga ofiarom handlu ludźmi. „Pierwsze to handel narkotykami, potem jest handel bronią, no i właśnie handel ludźmi” – dodaje.

„Ofiarami handlu ludźmi padają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Padają dzieci. Kobiety są umieszczane głównie w domach publicznych, mężczyźni w obozach pracy. Dzieci? Również domy publiczne, bądź jako służba u bogatych ludzi. To jest naprawdę ogromny problem tego świata” – mówi Jarosław Deska.

Jarosław podkreśla, że ten problem widać szczególnie w Afryce, gdzie ludzie są wciąż mniej wykształceni, ale także są po prostu bardzo ufni. „To ich gubi, bo przychodzą źli ludzie, którzy mówią im, że dadzą im dobrą pracę, ich dzieciom dobrą szkołę, a tak naprawdę zostają sprzedani jak towar” – dzieli się ze smutkiem w głosie.

„Tutaj, gdzie teraz jestem, w biurze HAART, ujęło mnie jedno zdjęcie. Jest niesamowite. Przedstawia dziecko, które jest... kodem kreskowym. Jest towarem” – wyznaje Jarosław.

Fundacja HAART Kenya prowadzi w Nairobi schronisko dla ofiar handlu ludźmi. Tych, którzy pragną dowiedzieć się więcej o współczesnym niewolnictwie, działaniach Fundacji HAART, bądź wesprzeć rehabilitację ofiar handlu ludźmi zapraszamy na stronę haartpoland.org. Fundacja HAART Kenya wykorzystuje przekazywane przez HAART Poland środki do kompleksowej opieki nad ofiarami handlu ludźmi. Służą one zapewnieniu opieki medycznej i psychologicznej, pomocy prawnej, rehabilitacji społecznej oraz finansowaniu edukacji i szkoleń dla dzieci oraz dorosłych ofiar handlu ludźmi. 

Fundacja HAART Poland jest obecnie jedyną organizacją w Polsce, która w przestrzeni publicznej zwraca uwagę na problematykę rozwoju handlu ludźmi w Afryce oraz wspiera finansowo organizacje walczące z tym procederem.

źródło: Fundacja HAART Poland, haartpoland.org; facebook.com/guzaikweta

« 1 »

reklama

reklama

reklama