W ciągu dwóch kolejnych dni Sąd Najwyższy w Indiach wydał dwa wyroki, które spotkały się z pochwałą tamtejszego Kościoła.
Pierwsze z orzeczeń z 16 października to odrzucenie wniosku kobiety, będącej już matką dwójki dzieci, o aborcję jej płodu w 27. tygodniu – uznając, że dziecko w tym wieku ma prawo do życia. Aborcja w Indiach jest legalna, ale po 24 tygodniu możliwa jest jedynie w przypadku przedstawienia medycznego dowodu zagrożenia życia matki lub płodu.
Następnego dnia, 17 października, Sąd Najwyższy powiedział „nie” legalizacji małżeństw homoseksualnych. Większością głosów (3-2) pięcioosobowa ława pod przewodnictwem naczelnego sędziego Indii, Dhananjaya Yeshwanta Chandrachuda, odrzuciła wniosek o legalizację takich związków, której zdecydowanie sprzeciwiał się także rząd federalny.
W wyroku zauważono, że legalizacja małżeństw homoseksualnych „może być dokonana jedynie przez ustawodawcę”, a „jakakolwiek próba uczynienia tego przez sąd oznaczałaby wkroczenie na pole wyznaczone dla ustawodawcy”, podaje angielski dziennik Indian Express.
Wyrażając swe zadowolenie z wyroku, Konferencja Biskupów Katolickich Indii w oświadczeniu prasowym wskazała, że wyrok „potwierdza instytucję tradycyjnego małżeństwa, zakorzenioną w świętych naukach i wartościach wyznawanych przez Kościół katolicki i wiele innych wyznań”.
Wskazując, że „małżeństwo, według Kościoła katolickiego, jest związkiem wyłącznie między mężczyzną i kobietą”, indyjscy biskupi zauważyli, że „związki homoseksualne zasadniczo różnią się od boskiego planu małżeństwa ... Jednocześnie Kościół katolicki podkreśla potrzebę traktowania osób o skłonnościach tej samej płci z szacunkiem, współczuciem i wrażliwością, odrzucając wszelką niesprawiedliwą dyskryminację”.
„Werdykty Sądu Najwyższego odmawiające prawnego usankcjonowania małżeństw homoseksualnych i sprzeciwiające się aborcji w zaawansowanej ciąży stoją na straży godności rodziny i wartości pro-life” – podkreślił w oświadczeniu prasowym z 18 października Kościół Syro-Malabarski, który posiada własny obrządek wschodni i ma siedzibę w południowym stanie Kerala.
Indyjskie media głównego nurtu zdawały się popierać werdykt legalizujący małżeństwa homoseksualne. Między innymi Times of India, największy pod względem nakładu anglojęzyczny dziennik na świecie, opublikował 18 października artykuł redakcyjny z nagłówkiem: „Rozwiązywanie węzła: Czy pary tej samej płci mają takie same prawa konstytucyjne jak pary heteroseksualne? Tak, powinna brzmieć odpowiedź Sądu Najwyższego”. Decyzje sądu pochwaliło natomiast wielu przedstawicieli środowisk pro-life i pro-rodzinnych.
źródła: CNA, The Times of India