Kard.Parolin: powstanie państwa palestyńskiego, to pokojowa przyszłość

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin powiedział 27 października, że Watykan popiera utworzenie państwa palestyńskiego. Przypomniał też dwa postulaty papieża Franciszka dotyczące deeskalacji na Bliskim Wschodzie.

Purpurat przemawiał podczas wydarzenia poświęconego kard. Achille Silvestriniemu na Campidoglio. Przy okazji wydarzenia, pytany przez dziennikarzy sekretarz stanu potwierdził pełną gotowość Stolicy Apostolskiej do przyczynienia się do rozwiązania pokojowego na Bliskim Wschodzie naznaczonym napięciami i przemocą: „Zrobimy wszystko, co można zrobić, Papież jest dyspozycyjny co do tego” – potwierdził.

Kard. Parolin wyjaśnił, że istnienie dwóch narodów i dwóch państw pozostaje stanowiskiem Stolicy Apostolskiej wobec Izraela i Palestyny, a także „jedynym realnym rozwiązaniem, które może zapewnić przyszłość pokoju i spokojnej bliskości poprzez bezpośredni dialog między obiema stronami”. Sekretarz Stanu poprosił świat, aby spojrzał przede wszystkim na dzieci, które są ofiarami tego nowego konfliktu: „Myślimy o dzieciach, które zostały wyrwane przez Hamas, ale także o wielu z nich, które giną pod bombami w Gazie. Apel jest skierowany szczególnie ze względu na nich, aby wziąć pod uwagę ich niewinność, ich przyszłość”.

Podwójny apel

Jednocześnie ponowił apel wielokrotnie powtarzany przez  Franciszka w czasie wojny: „ aby motywy pokoju zwyciężyły nad przemocą i wojną” oraz „o uwolnienie zakładników. „To są dwa punkty, na których koncentrują się działania Stolicy Apostolskiej” – podkreślił Parolin, wyjaśniając, że w tej chwili „nie ma wielkiej przestrzeni” dla mediacji ze strony Stolicy Apostolskiej.

„Istnieje jednak możliwość na miejscu – przy obecności lokalnego Kościoła, za pośrednictwem Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy – że może dojść do rozmów i wymiany wiadomości. To raczej w ten sposób próbuje się coś zrobić”.

Jeśli chodzi o możliwą inwazję lądową w Strefie Gazy, kardynał wyraża nadzieję, „że nie dojdzie do zaostrzenia sytuacji i można ją rozwiązać w inny sposób”. Wierzę – dodaje „że jest to bardzo powiązane z kwestią uwolnienia zakładników, gdyby problem zakładników mógł zostać rozwiązany, prawdopodobnie byłoby mniej nacisku do podjęcia działań lądowych”. Na temat zakładników, kard. Parolin – w odpowiedzi na pytanie o spotkanie Papieża z rodzinami porwanych – wyjaśnia:

„Myślimy o tym, widzieliśmy, że są tutaj i zostali przyjęci na poziomie instytucji we Włoszech, co do nas to ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, ale wierzę, że do końca dzisiejszego dnia zostanie to zrobione”.

Rozmowa Franciszek - Biden

Kardynał nie wypowiedział się na temat wczorajszej rozmowy telefonicznej prezydenta Turcji Erdogana z Papieżem („Nie znam jej treści”). Natomiast na temat rozmowy telefonicznej z 22 października między Franciszkiem a prezydentem USA Joe Bidenem powiedział:

„Uważamy, że Stany Zjednoczone także w tej kwestii mogą odegrać ważną rolę. Papież w rozmowie z Bidenem powtórzył, jakie jest stanowisko Stolicy Apostolskiej, i został wysłuchany, ponieważ sam Biden – z tego, co słyszałem – jest zaniepokojony możliwą eskalacją i ma nadzieję, że sprawy się nie pogorszą”. Nie wyklucza się również innych kontaktów z innymi przywódcami międzynarodowymi: „Będzie to oceniane z dnia na dzień, w zależności od rozwoju sytuacji”.

Kończąc, kard. Parolin nie zapomina o Ukrainie i tragedii ludności, która jest w stanie wojny od około dwóch lat. „Teraz Ukraina zeszła nieco z uwagi, ale oczywiście także nad tą kwestią nadal się pracuje. Zwłaszcza nad aspektem humanitarnym” - zapewnił. Na Malcie 28-29 października odbędzie się spotkanie doradców politycznych w sprawie platformy pokojowej prezydenta Zełenskiego. Weźmie w nim udział nuncjusz. Wczoraj nagrałem wideo, aby powiedzieć, że nadal zwracamy uwagę na tragedię Ukrainy i potrzebę zaangażowania wszystkich w znalezienie rozwiązania”.

« 1 »

reklama

reklama

reklama