Nie tylko wymiana żarówki, lampy LED i nowa dieta. „Prośmy Pana o łaskę nawrócenia na ekologię integralną”

„Czas stworzenia ma uniwersalne znaczenie. Rzeczywiście istnieje pilna potrzeba, aby ludzkość skupiła się na poczuciu troski o to, co dał nam Bóg, zanim załamanie środowiska osiągnie ekstremalny poziom” – wskazuje abp Domenico Sorrentino.

Ordynariusz diecezji Asyżu z radością reaguje na zapowiedzianą przez Papieża ostatnio adhortację, która ma stanowić „drugą część Laudato si’”. Miasto św. Franciszka przygotowuje się do wielu wydarzeń proekologicznych na najbliższy miesiąc.

Czas Stworzenia to okres wzmożonej pamięci i modlitwy za nasz wspólny dom. Potrwa od 1 września do 4 października. Ważność takich inicjatyw podkreśla też w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Antonio Caschetto, koordynator włoskich programów ruchu Laudato Si’.

Antonio Caschetto: potrzebujemy autentycznego nawrócenia serca:

„Znalezienie odpowiedzi na wszystko od razu stanowi wyłącznie pokusę. Rozwiązanie problemu nie leży tylko w zmianie stylu życia, wymianie żarówki, używaniu lamp LED lub w nowej diecie. Są to małe kroki, ważne, ale mające większy wpływ, jeśli wypływają z przemiany serca. I wspominam bardzo piękne wyrażenie ukute tutaj, w cytadeli Asyżu, przez Alexa Langera w latach 80-tych, kiedy mówił on o «nawróceniu ekologicznym». Termin ten został później przejęty przez św. Jana Pawła II, a następnie przez Papieża Franciszka w jego encyklice. Naprawdę potrzebujemy nawrócenia ekologicznego i to jako nawrócenia serca. Kiedy serce się nawróci, wtedy zwrócimy naprawdę uwagę na ubogich czy niesprawiedliwość klimatyczną, a zatem będziemy bardziej ostrożni w korzystaniu z wody, zasobów i żywności. Ale dopóki nie nawrócimy naszych serc, wszystkie próby mogą być piękne, wspaniałe, ale nie zmienią rzeczywiście sytuacji. I dla wprowadzenia takich wewnętrznych przemian mamy fenomenalną broń – modlitwę. Czas Stworzenia stanowi zaproszenie, które chcę skierować do was wszystkich, by powierzyć się w modlitwie Bogu Stwórcy. Niech On nam pomoże poprzez dar wielkiej pokory, jak nazwał to św. Franciszek. I przez tę pokorę uznajmy siebie za stworzenia oraz prośmy Pana o łaskę nawrócenia naszych serc na ekologię integralną.“

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama