Ojciec Święty skierował słowo do sióstr klaretynek, zgromadzonych na XVIII Kapitule Generalnej. Wyraził wdzięczność za dotychczasową drogę, która bardzo przypomina zaangażowanie Kościoła na rzecz synodalności.
Papież Franciszek powiedział, że zdaje sobie sprawę ze złożoności przygotowań do Kongregacji Generalnej. Ta droga odznaczała się intensywnymi wzajemnymi kontaktami w ramach całej rodziny klaretyńskiej. Nie brakowało również spotkań z innymi ludźmi, z którymi klaretynki dzielą swoje życie i misję.
Franciszek: Jesteście jak uczniowie w drodze do Emaus.
„Wasza droga przypomina mi, co wydarzyło się podczas wędrówki do Emaus. W tej ewangelicznej historii widzimy dwóch uczniów idących razem. W pewnym momencie spotykają nieznajomego. Kiedy odkrywają, że tym pielgrzymem jest zmartwychwstały Jezus i zdają sobie z tego sprawę, kiedy czują, jak ich serca płoną w Jego obecności, kiedy są świadkami Jego słów i gestów, kiedy dzielą się chlebem i winem, i wchodzą z Nim w komunię, wtedy nie mogą nie wyjść i nie głosić wszystkim tej pełni radości.“
Papież podkreślił, że z historii o uczniach wypływają podstawowe elementy procesu synodalnego: spotkanie, uczestnictwo, dialog, komunia i misja. Dlatego też wyraził szczególną radość, iż również siostry przechodzą podobną drogę w oparciu o specyfikę ich charyzmatu. Wskazał na trzy filary, które charakteryzują powołanie tych zakonnic, takie jak maryjność, misyjność i inspiracja klaretyńska.
„Wasza maryjność pochodzi od Niepokalanego Serca Maryi, które towarzyszy wam i wskazuje na Najświętsze Serce swego Syna. Maryja mówi nam: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie» (J 2,5). To ciekawe: postawa duszy Maryi jest zawsze taka – wskazuje na Jezusa. Jako misjonarki niesiecie orędzie Chrystusa wszędzie tam, gdzie zostałyście posłane, z ufnością i czułością Maryi wcielając słowa i gesty Pana, aby uobecnić w świecie Jego Królestwo miłości. Wy także jesteście klaretynkami, duchowymi córkami Antoniego Marii Klareta; świętego pasterza, misjonarza i założyciela, z którego zawsze możecie czerpać wzór, aby nauczyć się pielęgnować tę charakterystyczną dla córek relację z Maryją, pasję ewangelizacji oraz odwagę misyjną.“
Papież Franciszek zachęcił do ciągłego pogłębiania tych charyzmatycznych korzeni, bo z nich rodzi się radość Ewangelii, którą można zarażać innych. Ojciec Święty na koniec życzył siostrom odwagi w przekraczaniu wszelkich granic, czy to geograficznych czy egzystencjalnych, wzorując się na świętym założycielu zakonu. Podkreślił, że Kościół i dzisiejszy świat pilnie potrzebują wiernego oraz odważnego świadectwa życia konsekrowanego, aby wszyscy mogli poznać przelewającą się miłość Serca Bożego.