Papież: przemówienia nie wystarczą, zamiast tego potrzebne są konkretne gesty

W przesłaniu na największe spotkanie katolików świeckich we Włoszech Papież podkreśla wagę przyjaźni – ale przyjaźni konkretnej, wyrażającej się w czynach i zaangażowaniu na rzecz innych.

Temat waszego spotkania: „Ludzka egzystencja to niewyczerpana przyjaźń” brzmi odważnie, gdyż idzie pod prąd współczesnych tendencji – pisze Papież w specjalnym przesłaniu na 44. Miting Przyjaźni między Narodami. Wskazuje, że to największe spotkanie katolików świeckich we Włoszech od zawsze było miejscem przyjaźni i starało się otwierać drogi pokoju. W tegorocznej edycji Mitingu wezmą udział m.in. prezydent Włoch, Sergio Mattarella, czy przewodniczący włoskiego episkopatu, kard. Matteo Zuppi.

Przesłanie papieskie zostało przekazane za pośrednictwem kard. Pietro Parolina, watykańskiego sekretarza stanu. Franciszek zaznacza w nim, że globalna komunikacja buduje w nas mentalność, w której różnice są postrzegane jako znaki wrogości: „pojawia się rodzaj epidemii wrogości”. Jednocześnie współczesność została naznaczona przez indywidualizm i obojętność, „które generują samotność i wiele form odrzucenia. Nie da się wyjść z tej sytuacji tylko własnymi siłami – podkreśla Papież.

Sama Ewangelia uczy nas, że dla ocalenia człowieka było konieczne, by inicjatywę przejął Bóg. Dlatego właśnie Ojciec posłał na Ziemię swego Syna. Jezus objawił się zaś jako nasz przyjaciel, mówiąc: „już was nie nazywam sługami, […] ale nazwałem was przyjaciółmi” (J 15,15). „Duch Chrystusa zmartwychwstałego pogrzebał samotność, dając człowiekowi swoją przyjaźń jako czystą łaskę” – podkreśla Franciszek.  To właśnie o tym pisał Don Giussani, założyciel ruchu Komunia i Wyzwolenie, co stało się inspiracją dla tegorocznego tematu Mitingu.

Papież dodaje, że Jezus ustanowił prawo przyjaźni w słowach: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" (J 15, 13). Dlatego też wzywa chrześcijan i wszystkich ludzi dobrej woli, „aby nie pozostawali głusi na wołanie, które wznosi się do Boga z naszego świata. Przemówienia nie wystarczą, zamiast tego potrzebne są «konkretne gesty» i «wspólne wybory», które budują kulturę pokoju tam, gdzie żyje każdy z nas” – podkreśla Ojciec Święty. Na zakończenie wyraża nadzieję, że Miting Przyjaźni między Narodami będzie nadal promować kulturę spotkania, otwartą dla wszystkich i nie wykluczającą nikogo.

Na wydarzenie Miting Przyjaźni między Narodami składają się liczne dyskusje, spotkania, a także inicjatywy kulturalne, takie jak spektakle czy koncerty. Organizatorem wydarzenia jest ruch Komunia i Wyzwolenie. Tegoroczna edycja rozpocznie się pojutrze.

« 1 »

reklama

reklama

reklama