Papież przesłał list ze specjalnym błogosławieństwem brazylijskiemu Duszpasterstwu Więziennemu, wyrażając wdzięczność i uznanie za sprawowaną przez nie posługę
Okazję stanowiło 50-lecie istnienia tej instytucji, zmagającej się z niezwykle brutalnym i zaniedbanym światem miejscowych zakładów karnych.
Papież wyraził uznanie dla zaangażowania brazylijskiego Kościoła w posługę osadzonym. Napisał, że pozwala ona „spotkać się z samym Panem”, a osoby ją pełniące są „widocznym znakiem Bożego miłosierdzia dla naszych braci i sióstr w więzieniu”.
Kościół w Brazylii od dawna był zaangażowany w pomoc osadzonym, jednak szczególny impuls do rozwinięcia tej posługi dał Sobór Watykański II. Liczne wspólnoty udały się do zakładów karnych, by organizować kursy dokształcające, gry, a także zapraszać do modlitwy i otwarcia się na Boga. To zaś doprowadziło z czasem do połączenia sił poprzez powołanie instytucji koordynującej.
Ważną misję duszpasterstwa więziennego stanowi walka przeciw torturom i o godne warunki pobytu dla osadzonych. Więzienia brazylijskie są niejednokrotnie brutalną sceną walk między gangami. Dochodziło w nich nawet do zbiorowych dekapitacji. Ponadto, w przepełnionych zakładach karnych panują trudne warunki życia. Posługa chrześcijan w więzieniach jest więc niezwykle wymagająca, ale wiedzą oni, że nędza tych miejsc szczególnie potrzebuje miłosiernych samarytan.