Polscy turyści we Włoszech bardzo często padają ofiarami kradzieży, między innymi w Rzymie. Polskie służby konsularne do wszystkich apelują o szczególną ostrożność i czujność.
„Okradanych Polaków mamy na potęgę” – przekazali PAP przedstawiciele polskich służb konsularnych we Włoszech. Bardzo często pracownicy udzielają pomocy tym, którzy wraz z pieniędzmi tracą dokumenty tożsamości: paszporty i dowody osobiste.
Od lat okradanie zagranicznych turystów w najczęściej odwiedzanych przez nich miejscach jest prawdziwą plagą i mimo wysiłków służb porządkowych i wzmocnionych patroli policyjnych sytuacja nie poprawia się.
Turyści, w tym wielu Polaków, okradani są często w metrze oraz w autobusach i w rejonie największych atrakcji turystycznych. Przyczyną jest tłok w środkach komunikacji, ale także obniżona czujność w pobliżu zabytków, gdy uwaga turystów skupiona jest na tym, co oglądają.
Okradane są także wynajmowane przez turystów samochody; dlatego apeluje się, by nic w nich nie zostawiać.
Na stronie ambasady RP we Włoszech opublikowane jest ostrzeżenie: „Uważaj na złodziei! Pilnuj swoich dokumentów, rzeczy wartościowych i pieniędzy. Nie trzymaj ich w jednym miejscu. W miejscach publicznych zawsze miej oko na swoją torbę lub bagaż. Czasami wystarczy postawienie torby na chodniku lub ławce, na której siedzisz, by zostać okradzionym. Kradzieże w miejscach turystycznych zdarzają się naprawdę często”.
„Nie zostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu żadnych bagaży ani toreb. W szczególności nie pozostawiaj w pojeździe pieniędzy ani dokumentów. Jeśli bagaże muszą zostać na noc w samochodzie – zaparkuj w oświetlonym miejscu objętym monitoringiem.
Jeżeli utracisz dokumenty lub padniesz ofiarą przestępstwa, bezzwłocznie zgłoś sprawę na najbliższym posterunku karabinierów (carabinieri) lub policji (polizia)” – zaleca polska ambasada.
Ostrzeżenie dla polskich turystów we Włoszech znajduje się pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/wlochy/informacje-dla-podrozujacych-do-wloch
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.