Portugalia: Trybunał Konstytucyjny odrzucił ustawę dopuszczającą eutanazję

Po raz drugi portugalski Trybunał Konstytucyjny odrzucił ustawę dopuszczającą eutanazję, wskazując na „niedopuszczalną niejasność” użytych sformułowań. Przeciwko ustawie głosowało siedmiu sędziów, za jej przyjęciem – sześciu.

Trybunał uznał, że tekst nie jest zgodny z ustawą zasadniczą, ponieważ nie określa jasno „cierpienia o dużym natężeniu”, które może prowadzić do „śmierci wspomaganej medycznie” – jak oznajmia oświadczenie prasowe. Informuje o tym „Brussels Times”. Ustawa wraca teraz do parlamentu.

Socjalistyczna parlamentarzystka Isabel Moreira, jeden z głównych głosów popierających ustawę, zareagowała na poniedziałkową decyzję mówiąc, że jest to jedynie „problem semantyczny”. Sądzi ona, że jest to kwestia łatwa do naprawienia, można się więc spodziewać kolejnej próby wprowadzenia ustawy po zmianie stosownych sformułowań.

Sekretarz Konferencji Episkopatu Portugalii (CEP) powiedział Agência ECCLESIA, że nowa decyzja TK zgodna jest ze stanowiskiem biskupów, „którzy zawsze wskazywali na niekonstytucyjność każdej inicjatywy ustawodawczej, która zagraża życiu, czyli dekryminalizacji eutanazji i wspomaganego samobójstwa".

Debata trwająca od lat

Portugalska debata na temat eutanazji ciągnie się od 2016 roku. Dokument odrzucony właśnie przez Trybunał to już trzecia próba wprowadzenia ustawy ze strony parlamentarzystów. Przeciwko decyzjom parlamentarzystów opowiedzieli się zarówno katolicy, jak i protestanci. Ewangelicy „zdecydowanie odrzucają ideę śmierci powodowanej medycznie” i wzywają prezydenta Marcelo Rebelo de Sousa do zawetowania ustawy, co uczynił już dwukrotnie. Za trzecim razem De Sousa skierował na początku stycznia ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama