Spotkanie abp. Gądeckiego i bp. Georga Bätzinga. Jest oświadczenie strony niemieckiej

Na Malcie doszło do bezpośredniego spotkania przewodniczących episkopatu Polski i Niemiec. Niemiecki hierarcha poinformował w mediach społecznościowych, że nieporozumienia pomiędzy stronami będą w przyszłości rozstrzygane w polsko-niemieckiej grupie kontaktowej.

Poprzez ostatnie publikacje listów obu hierarchów w mediach, stosunki między Konferencjami Biskupów Polski i Niemiec znacznie się ochłodziły. Przedmiotem trudności w dialogu między abp Gądeckim i bp Bätzingiem jest list metropolity poznańskiego, który napisał do papieża Franciszka w związku z postulatami tzw. drogi synodalnej  w Niemczech dotyczącymi m.in. zmian w nauczaniu moralnym Kościoła. Z kolei bp Bätzing skierował do abp Gądeckiego list, w którym m.in. wyjaśnia swoje stanowisko w związku z krytycznym wobec niemieckiej drogi synodalnej listem abp. Gądeckiego do papieża Franciszka. Dlatego przewodniczący obu episkopatów: abp Stanisław Gądecki i bp Georg Bätzing przed zebraniem plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie wyrazili wolę poprawienia klimatu relacji między obu Kościołami. Jak zaznaczył bp Bätzing poprawa stosunków między episkopatami Polski i Niemiec leży mu bardzo na sercu.  


Czytaj więcej: O. Kowalczyk: List abp. Gądeckiego do Papieża to nie antyniemiecka fobia, ale troska o Kościół
 

Wczoraj przewodniczący Episkopatów Niemiec i Polski rozmawiali ze sobą przed rozpoczęciem zebrania plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie. Przewodniczący Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing w mediach społecznościowych na stronach Konferencji Episkopatu Niemiec poinformował:

„Abp Stanisław Gądecki i ja szczerze rozmawialiśmy wczoraj wieczorem na początku Zgromadzenia Plenarnego CCEE i przed wspólną Mszą Świętą o zaistniałych nieporozumieniach. Zgodziliśmy się, że nie są to łatwe czasy dla Kościoła w obu krajach i że chcemy, zwłaszcza w tych czasach, stać razem jako sąsiedzi, nawet jeśli dostrzegamy różnice kulturowe w uzasadnionej różnorodności katolicyzmu i szukamy naszej drogi do dobrej przyszłości, w której chcemy, tak jak zawsze to robiliśmy, dawać ludziom świadectwo Dobrej Nowiny. W przyszłości pojawiające się pytania i możliwe nieporozumienia w naszym wzajemnym postrzeganiu powinny być poruszane i dzielone w wypróbowany i sprawdzony sposób w Polsko-Niemieckiej Grupie Kontaktowej. To jest dobre miejsce do dialogu”


Zobacz także: „Niesynodalne i niebraterskie zachowanie”. Przewodniczący niemieckiego episkopatu krytykuje abp. Gądeckiego

Sprawdź również: „Niedopuszczalne i niekatolickie tezy”. Przewodniczący KEP napisał do papieża ws. niemieckiej „drogi synodalnej”

« 1 »

reklama

reklama

reklama