USA: władze Alaski chciały, żeby do Mszy św. w więzieniach używać soku zamiast wina

CatholicVote – organizacja wiernych świeckich, stawiająca sobie za zadanie m.in. ochronę praw katolików w Stanach Zjednoczonych, wpłynęła na odwołanie decyzji ograniczającej odprawianie Mszy świętych w więzieniach na Alasce.

6 czerwca br. dyrektor Wydziału Więziennictwa w tym stanie Jennifer Winkelman wydała zarządzenie, zabraniające korzystania z wina mszalnego i innych napojów alkoholowych w czasie Mszy i nabożeństw na terenie więzień stanowych. Władze zaproponowały w zamian używanie soków i innych napojów niealkoholowych. W wyniku akcji prawnej i medialnej CatholicVote, 19 lipca rozporządzenie to cofnięto.

Do zniesienia tego przepisu, który w istocie prowadził do usunięcia liturgii katolickich z zakładów karnych, przyczynił się w dużym stopniu artykuł przewodniczącego organizacji Briana Burcha. Na łamach dziennika „The Spectator World” (amerykańska edycja brytyjskiego „The Spectator”) z 13 lipca powołał się on na watykańską instrukcję „Redemptionis Sacramentarum” z 2014. Podkreślił, że „użycie nawet malej ilości wina przez kapłana katolickiego podczas Mszy św. jest warunkiem jej ważności”. Dzieje się tak dlatego, że „Msza św. sprawowana jest w łączności i na pamiątkę (memorializes) Ostatniej Wieczerzy, podczas której – jak wierzymy – Jezus Chrystus przemienił chleb i wino w swoje ciało, krew, duszę i bóstwo i prosił apostołów, aby czynili tak na wieczną Jego pamiątkę”. Przy okazji Burch wspomniał, że także wiele Kościołów protestanckich używa wina, a nie soków podczas swoich nabożeństw.

Wydział Więziennictwa uznał tę prośbę za zasadną i w odpowiedzi wyjaśnił, że „priorytetem naszych działań jest stworzenie bezpiecznego środowiska (w więzieniach), ale jednocześnie staramy się honorować przekonania religijne tych, nad którymi zlecono nam opiekę. (…) Wracamy do poprzednich ustaleń: można więc używać wina podczas katolickich Mszy po uzgodnieniu tego między kapelanem a zarządem więzienia”.

Istniejące od ok. 2000 r. stowarzyszenie CatholicVote jest „niepartyzancką” organizacją świeckich katolików. Jej celem jest przede wszystkim pomoc logistyczna i finansowa w wybieraniu do władz amerykańskich takich polityków, którzy „są wierni katolickiej nauce społecznej i chcą budować dobro wspólne”. CatholicVote współpracuje w tym względzie z organizacjami protestanckimi, reprezentującymi podobne wartości. Organizacja występuje także w ogóle w obronie praw katolików w USA, jak w przypadku Mszy św. w więzieniach na Alasce.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama