Z katedry Notre Dame znikną historyczne witraże? Ponad 125 tys. podpisów pod protestem

Do czwartku pod petycją protestującą przeciwko zastąpieniu historycznych witraży w katedrze Notre Dame współczesnymi dziełami sztuki podpisało się ponad 125 tys. osób.

Ponad 125 tys. podpisów pod protestem przeciwko wymianie historycznych witraży w Notre Dame

Do czwartku pod petycją protestującą przeciwko planowi zastąpienia historycznych witraży w katedrze Notre Dame współczesnymi dziełami sztuki podpisało się ponad 125 tys. osób.

Jak podaje The Guardian, prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił podczas wizyty w katedrze na początku tego miesiąca, że okna w sześciu z siedmiu bocznych kaplic nawy południowej zostaną usunięte i zastąpione nowymi, które zostaną wybrane w konkursie. Macron powiedział, że stare witraże zostaną umieszczone w nowym Muzeum Notre Dame.

Według CNN Macron zauważył podczas swojej wizyty, że odbudowa po pożarze z 2019 roku przebiega zgodnie z harmonogramem. Katedra ma zostać odrestaurowana i udostępniona zwiedzającym do grudnia 2024 roku. Prezydent wyraził także pragnienie, aby wiek XXI „zajmował swoje miejsce wśród wielu innych, które pojawiają się w dziełach tej katedry”. Sposobem na to ma być właśnie konkurs na nowe witraże.

Według The Guardian pomysł wymiany okien przedstawił rządowi francuskiemu arcybiskup Paryża Laurent Ulrich, na co Macron chętnie się zgodził.

Przeznaczone do usunięcia witraże, które nie zostały zniszczone w czasie pożaru, zaprojektował francuski architekt Eugène Viollet-le-Duc. W petycji przeciwko ich usunięciu podkreślono, że „zostały stworzone jako spójna całość”.

„To prawdziwe dzieło, które architekt chciał zachować wierność gotyckim korzeniom katedry” – czytamy w petycji.

Twórca petycji Didier Rykner stwierdził, że zamiast usuwać nieuszkodzone witraże w nawie południowej, rozsądniej byłoby, gdyby rząd zamówił witraże do północnej części katedry, która poniosła największe straty.

„Jak widać na niektórych filmach, katedra ma przęsła bez witraży, zamykane jedynie białymi świetlikami” – napisał. „Zainstalowanie w nich witraży nie umniejsza harmonii zamierzonej przez Viollet-le-Duca, a upiększy katedrę”. Byłby to także hołd dla strażaków, którzy właśnie gasząc północną wieżę katedry, ryzykowali życiem.

W toku prac pojawiały się już propozycje modernizacji średniowiecznej katedry – i wielokrotnie spotykały się z odrzuceniem. Wśród nich była propozycja zastąpienia słynnej iglicy (również zaprojektowanej przez Eugène’a Viollet-le-Duca) konstrukcją ze szkła i stali nierdzewnej. Pomysł został jednak źle przyjęty przez opinię publiczną. Nowa iglica, która została zainstalowana w zeszłym miesiącu, została ostatecznie odbudowana przy użyciu starannie wybranych 200-letnich dębów, zgodnie z pierwotnym projektem.

Źródło: christianpost.com

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama