Biskup Hanke: nie opłakujmy minionych czasów, ale bierzmy wzór z dawnych misjonarzy i głośmy Ewangelię

Chrześcijaństwo topnieje, ludzie są całkiem zadowoleni bez Boga – tak w sobotę biskup Eichstätt Gregor Maria Hanke odniósł się do sytuacji Kościoła w zachodnich społeczeństwach. Zachęcił on wierzących do ewangelizacji i budowania „Kościoła na małą skalę”.

W sobotę obchodzono w diecezji Eichstätt święto jej patronki – św. Walburgi. Walburga była siostrą pierwszego biskupa Eichstätt, św. Willibalda, a także św. Wunibalda, pierwszego opata opactwa Heidenheim. Walburga założyła klasztor żeński w Heidenheim obok istniejącego klasztoru męskiego. Grób św. Walburgi zasłynął wieloma cudami. Ze szczątków świętej do dzisiaj wypływa olej, który ma właściwości lecznicze.

W homilii w święto św. Walburgi bp Hanke wezwał wiernych do naśladowania przykładu misjonarzy w czasach postępującej dechrystianizacji. Jego zdaniem, sekularyzacja w zachodnich społeczeństwach wpływa na wszystkie formy życia kościelnego. „Ludzie są całkiem zadowoleni bez Boga, życie jest również możliwe bez Niego” – powiedział bp Hanke. W rezultacie – jak zaznaczył – „chrześcijaństwo topnieje”.

Biskup Eichstätt ostrzegł przed opłakiwaniem minionych czasów, które rzekomo były lepsze. Wskazał, że pomocne może być spojrzenie na ruch misyjny na początku diecezji Eichstätt. Misjonarze – tacy jak św. Walburga – budowali „studnie życiodajnej wody”. Bp Hanke podkreślił, że czerpanie z Dobrej Nowiny o Jezusie pomaga w odkrywaniu światła Chrystusa w świecie, „na twarzy bliźniego, w małych i dużych wydarzeniach życia, potrzebach, własnych sercach, w Kościele”.

Bp Hanke zachęcił wiernych do budowania „Kościoła na małą skalę", na przykład we wspólnotach duchowych lub w kultywowaniu chrześcijańskich zwyczajów. „Zapraszający, życzliwi ludzie z głębokimi korzeniami w wierze i w Kościele przyciągają innych ludzi” - powiedział biskup Eichstätt.

« 1 »

reklama

reklama

reklama