Facebook blokuje profil konserwatywnej partii. Nie podaje powodu

Konto zostało zablokowane na 10 lat. W ostatnich wyborach na partię Chega zagłosowało 1,2 mln Portugalczyków, co dało jej 50 miejsc w 230-osobowym parlamencie.

Władze koncernu Meta zablokowały na 10 lat możliwość zamieszczania na Facebooku publikacji przez partię Chega. Lider tego konserwatywnego ugrupowania Andre Ventura ogłosił, że wystąpi na drogę sądową.

Polityk sprecyzował, że 10-letni zakaz nie został uzasadniony w żaden sposób, a władze jego partii nie dostały informacji, dlaczego nałożono na ugrupowanie karę, blokując możliwość zamieszczania publikacji na stronie mającej blisko 200 tys. sympatyków.

Według nieoficjalnych informacji, powodem miał być krótki film, który pojawił się na koncie partii na początku kwietnia. Zamieszczono w nim przemówienie Ventury, w którym zarzuca on państwu dopuszczenie do „bezkarności Cyganów” w Portugalii. Spot zawiera też fragment głośnego w Portugalii nagrania, podczas którego kilku mężczyzn (prawdopodobnie Cyganów) obcina włosy napadniętej kobiecie.

Konserwatywna partia Chega jest porównywana z hiszpańską Vox. W wyborach z 10 marca zwiększyła ponad 4-krotnie stan swojego posiadania w parlamencie, zdobywając 50 mandatów w 230-osobowej izbie. Stała się w ten sposób trzecią siłą w

Partia deklaruje pełne poparcie dla Kijowa i wzywając NATO do walki z Rosją Władimira Putina, którego nazwał „przestępcą i terrorystą”, jednocześnie odmawia pomocy tym Ukraińcom, którzy przybyli, „aby zamiast pracować żyć z zasiłków”. Chega sprzeciwia się niekontrolowanej migracji do Europy i centralizacji UE. Lewica oskarża ją o ksenofobię.

Dzięki poparciu tej partii w piątek centroprawicowemu rządowi Luisa Montenegro udało się przetrwać dwa głosowania w sprawie wotum nieufności.

Źródła: www.portugalresident.com, pap.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama