W wybuchu samochodu przed hotelem w Las Vegas zginął kierowca, a siedem osób odniosło rany. Eksplozja miała miejsce kilka godzin po tym, jak w Nowym Orleanie 42-letni Shamsud-Din Jabbar wjechał w tłum, zabijając 15 osób. Kierowca z Las Vegas był żołnierzem, podobnie jak Jabbar.
W Las Vegas eksplodowała Tesla Cybertruck. Auto było wypełnione kanistrami z benzyną oraz fajerwerkami. Zginął mężczyzna siedzący za kierownicą, a siedem osób zostało niegroźnie rannych. Samochód zaparkowany był przed wejściem do hotelu Trump należącego w części do prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
Zniknął na kilka dni
Policja nie potwierdziła tożsamości kierowcy. Jednak według nieoficjalnych informacji śledczych, na które powołuje się agencja AP, był to Matthew Livelsberger, czynny żołnierz amerykańskich sił specjalnych. Wiadomo, że to on wynajął samochód, którego użyto do ataku. Policja poinformowała, że
Tesla Cybertruck została wypożyczona w Kolorado i przybyła do miasta w środę rano, mniej niż dwie godziny przed detonacją. Zaparkowany przed hotelem w pobliżu szklanego wejścia pojazd zaczął dymić, a następnie eksplodował. Zdarzenie zostało sfilmowane.
Livelsberger służył w Niemczech, ale w chwili incydentu przebywał na urlopie w Kolorado. Dwóch krewnych Livelsbergera potwierdziło stacji CBS, że wynajął Cybertrucka. Jeden z bliskich żołnierza powiedział, że żona Livelsbergera nie miała od niego żadnych wieści od kilku dni.
Żołnierze z Fortu Bragg
Amerykańskie służby przyznają, że zastanawia ich zdarzenie przed hotelem prezydenta, w którym wykorzystano samochód z firmy należącej do bliskiego współpracownika Trumpa, Elona Muska. Śledczy badają też, czy wybuch miał związek z atakiem w Nowym Orleanie, do którego doszło kilka godzin wcześniej. 42-letni Shamsud-Din Jabbar wjechał elektrycznym samochodem dostawczym w tłum na ruchliwej ulicy, zabijając 15 osób i raniąc 35. Później wdał się w wymianę ognia z policją i zginął.
Jabbar był obywatelem USA z Teksasu, ale w jego wypadku inspiracja radykalnym islamem wydaje się jednoznaczna. Mężczyzna miał być wychowany po chrześcijańsku, ale wiele lat temu przeszedł na islam. W samochodzie miał flagę Państwa Islamskiego. Z Livelsbergerem łączy go służba wojskowa – Jabbar przez 8 lat był czynnym żołnierzem, a przez kolejnych 5 lat rezerwistą. Zajmował się informatyką. Służył w Afganistanie. W 2020 r. przeszedł do cywila.
Obaj mężczyźni przeszli przez bazę znaną jako Fort Bragg. Nie ma jednak dowodów, by znajdowali się tam w tym samym czasie. Zdarzenia łączy także to, że Jabbar i Livelsberger wynajęli auta elektryczne w tej samej firmie – Turo. Dzieli je przestrzeń: odległość z Nowego Orleanu do Las Vegas to ponad 2,5 tys. km.
Źródła: bbc.com, g1.globo.com, news.sky.com
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.