Franciszek: Dajmy się zawładnąć pięknu, które Słowo Boże wnosi w życie

„Powróćmy do źródeł, aby dać światu żywą wodę, której on nie znajduje; i podczas gdy społeczeństwo i media społecznościowe podkreślają przemoc słów, przylgnijmy do łagodności Słowa, które zbawia” – zachęcił Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej w watykańskiej Bazylice św. Piotra w Niedzielę Słowa Bożego. Papież zaapelował o odkrycie na nowo Słowa życia, które rozbrzmiewa w Kościele.

Nawiązując do czytań liturgicznych Ojciec Święty podkreślił moc Słowa Bożego, która przyciąga do Boga i posyła do innych. Wskazał, że słowo Boże rozbudza wezwanie Jezusa i rozbudza misję, czyniąc nas posłańcami i świadkami Boga dla świata, zaś Kościół jest powołany przez Chrystusa aby dawać o Nim świadectwo. Franciszek podkreślił, że będąc chrześcijanami nie możemy się obejść bez słowa Bożego, jego łagodnej mocy, która porusza serce, wnika do duszy, odnawia ją pokojem Jezusa, który sprawia, że jesteśmy niespokojni o innych. Przypomniał znaczenie słowa Bożego w życiu „przyjaciół Boga”, powodujące w nich przemianę. 

Odnosząc się do zjawiska powierzchownej znajomości słowa Bożego papież zwrócił uwagę, że jego lekturze powinna towarzyszyć modlitwa. „Uczyńmy miejsce dla przemodlonego słowa Jezusa, a stanie się w nas to, co miało miejsce w życiu pierwszych uczniów” - zachęcił. 

Ojciec Święty mówiąc o powołaniu pierwszych uczniów zwrócił uwagę na to, że porzucili oni dotychczasowe życie. Dotyczy to także współczesnych chrześcijan, bowiem „mówiąc o dziełach Boga dla nas, Pismo św. rozluźnia cumy sparaliżowanej wiary i pozwala nam na nowo zasmakować życia chrześcijańskiego takiego, jakim jest naprawdę: historią miłości z Panem” – stwierdził Franciszek.

Rozważając ich działanie – poszli za Nauczycielem – papież wskazał, że słowo Boże wyzwalając z obciążeń przeszłości i teraźniejszości czyni człowieka dojrzałym w prawdzie i miłości: ożywia serce, wstrząsa nim, oczyszcza je z hipokryzji i napełnia nadzieją. 

„Niech Niedziela Słowa Bożego pomoże nam z radością powrócić do źródła wiary, która rodzi się ze słuchania Jezusa, Słowa Boga żywego. Podczas gdy nieustannie wypowiadane są i czytane słowa o Kościele, niech nam ono pomoże odkryć na nowo Słowo życia, które rozbrzmiewa w Kościele! … Powróćmy do źródeł, aby dać światu żywą wodę, której on nie znajduje; i podczas gdy społeczeństwo i media społecznościowe podkreślają przemoc słów, przylgnijmy do łagodności Słowa, które zbawia” – zachęcił Ojciec Święty. 

Franciszek zaproponował zgromadzonym zastanowienie się nad miejscem jakie zajmuje Słowo Boże w miejscu, w którym żyją, jak często je czytają i zachęcił do przeczytania w całości choćby jednej z Ewangelii. „Dajmy się zawładnąć pięknu, które Słowo Boże wnosi w życie” – powiedział papież na zakończenie swej homilii.

st

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama