Jerozolima: w Bazylice Bożego Grobu Liturgia Wigilii Paschalnej odprawiona została już rano

W Wielką Sobotę Liturgia Wigilii Paschalnej została odprawiona w Bazylice Bożego Grobu w porannej porze.

Po poświęceniu symbolicznego ognia przy Kamieniu Namaszczenia, procesja przeszła przed kaplicę pustego grobu Jezusa, gdzie diakon zapalił wielkanocny paschał nie od nowego ognia, ale od płomienia oliwnej lampki palącej się dzień i noc wewnątrz Grobu Pańskiego.

Podczas Wigilii paschalnej na zakończenie Liturgii Słowa liczni koncelebransi i tłumnie przybyli wierni wysłuchali Ewangelii o zmartwychwstaniu, którą uroczyście odśpiewał kard. Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy. Zgodnie ze starożytną tradycją to biskup, następca apostołów, ogłasza tutaj radosną nowinę o zmartwychwstaniu Pana.

Patriarcha w swojej homilii przypomniał uczestnikom liturgii, że są w tym Świętym Miejscu, aby „prosić o odwagę miłości, mającej siłę pokonać strach, który nas dzisiaj ogarnia i trzyma w niewoli. W tym morzu nienawiści, które nas otacza – podkreślił hierarcha – chcemy prosić o odwagę, aby spojrzeć w górę i doświadczyć odsunięcia kamienia przykrywającego nasze groby, zobaczyć […] niezłomne pragnienie wielu mężczyzn i kobiet, pragnących budować relacje pokoju”.

Na zakończenie patriarcha wyraził życzenie, aby jerozolimska wspólnota chrześcijan była zawsze Kościołem, „który żyje, ma nadzieję, kocha i kroczy w świetle Baranka”.

Po południu, jak w każdą sobotę Wielkiego Postu, patriarcha będzie przewodniczył uroczystej procesji. Wieczorem przed Bożym Grobem zostaną odśpiewane pierwsze nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania, po których uczestniczący kapłani i wierni wejdą do kaplicy Grobu Bożego, aby uczcić miejsce Zmartwychwstania Chrystusa. Po północy w Bazylice celebrowane będzie jeszcze uroczyste Oficjum Zmartwychwstania pod przewodnictwem Kustosza Ziemi Świętej.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama