Komisarz UE: w piątek propozycje zmian, łagodzących wymogi tzw. Zielonego Ładu

W piątek Komisja Europejska opublikuje zestaw propozycji przeze mnie przygotowanych, które łagodzą wiele wymogów tzw. Zielonego Ładu – mówił w Olsztynie komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że to powinno usunąć główne obawy rolników dot. reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

Wojciechowski, który przyjechał do Olsztyna na debatę o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, powiedział w czwartek dziennikarzom, że w piątek planuje konferencję prasową w Warszawie. „Jutro Komisja oficjalnie opublikuje zestaw propozycji przeze mnie przygotowanych, które łagodzą wiele wymogów tzw. Zielonego Ładu” – zapowiedział.

„Przede wszystkim ugorowanie, które przestanie być obowiązkowym warunkiem Wspólnej Polityki Rolnej, stanie się dobrowolnym ekoschematem. Będą zmiany też w płodozmianie, łagodzące wymogi dla rolników w tej tzw. okrywie zimowej, więcej swobody w określaniu terminu. Kilka jeszcze innych zmian istotnych dla rolników” – wyliczał.

„Myślę, że te główne obawy rolników związane z tymi zielonymi elementami reformy Wspólnej Polityki Rolnej powinny zostać usunięte, że to jest jednak duża zmiana (...)” – ocenił komisarz.

Zaznaczył, że to propozycja, projekt KE, który dotyczy zmian legislacyjnych prawa europejskiego. „Mam nadzieję, że zarówno Rada, czyli państwa członkowskie, jak i Parlament Europejski te zmiany zaakceptuje” – dodał.

Wojciechowski niedawno wskazał na dwie kwestie, które wzbudziły niepokój rolników w tzw. Zielonym Ładzie. Pierwsza to zmniejszenie użycia pestycydów, druga to zaś sprawa ugorowania. Komisarz informował, że kolejną przygotowywaną zmianą jest wyłączenie gospodarstw do 10 ha z kontroli „pod kątem różnych innych wymogów”. Zwrócił uwagę, że takiej wielkości gospodarstwa stanowią w Polsce ponad 70 proc.

Rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill w reakcji na podobne słowa Wojciechowskiego powiedział, że komisarz „wypowiadał się we własnym imieniu, co w żaden sposób nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska Komisji”.

Od kilku tygodni w wielu krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników sprzeciwiających się m.in. zapisom Europejskiego Zielonego Ładu, czy taniemu importowi produktów rolniczych spoza UE. Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w UE neutralności klimatycznej do 2050 r. (PAP)

autorzy: Marcin Boguszewski, Agnieszka Libudzka

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama