Najstarsza znana kamienna tablica z Dziesięciorgiem Przykazań, datowana na okres od 300 do 800 r. n.e., została sprzedana w domu aukcyjnym Sotheby's w Nowym Jorku. Choć dom aukcyjny zapewnia o jej starożytnym pochodzeniu, naukowcy zgłaszają szereg wątpliwości.
Kamienny Dekalog – reklamowany przez dom aukcyjny jako „najwcześniejsza zachowana tabliczka z Dziesięciorgiem Przykazań” – został sprzedany za 5,05 mln dolarów, choć początkowo szacowano sprzedaż na 1-2 mln.
Tabliczka z przykazaniami zapisanymi pismem paleo-hebrajskim została odkryta podczas wykopalisk kolejowych wzdłuż południowego wybrzeża Izraela w 1913 roku. W 1943 roku uczony Jacob Kaplan nabył tabliczkę, okazało się, że ma ona potencjalne znaczenie jako Dekalog Samarytanina. Dom aukcyjny Sotheby's oparł się częściowo na tej narracji i zużyciu obiektu jako wskaźnikach jego starożytności.
Marmurowa płyta przyciągnęła uwagę naukowców, którzy kwestionowali jej pochodzenie i autentyczność.
„Może, ale nie musi być starożytny” - powiedział Christopher Rollston, przewodniczący Wydziału Języków i Cywilizacji Klasycznych i Bliskowschodnich na Uniwersytecie George'a Washingtona w wywiadzie dla CNA. „Sotheby's nie dołożył należytej staranności w przypadku tego przedmiotu i uważam to za głęboko problematyczne” – dodał.
Dodatkowo, jak zauważy naukowiec, tabliczka pomija przykazanie zakazujące nadużywania imienia Boga.
Dom podkreślił, że kamienną tablicę widzieli wcześniej naukowcy, pojawiała się także w publikacjach naukowych od 1947 roku bez wcześniejszego kwestionowania jej autentyczności.
Źródło: catholicnewsagency.com
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.