W diecezji akwizgrańskiej ma powstać 8 dużych parafii, na których terenie będzie mogło mieszkać do 140 tys. katolików. Wierni protestują przeciwko zmianom i proszą papieża Franciszka o „powstrzymanie biskupa Akwizgranu i przywrócenie mu duszpasterskiego rozsądku”.
Kościół katolicki w Niemczech od lat systematycznie traci wiernych. Liczba księży spada, a środki finansowe maleją. Dlatego też wiele diecezji jest zmuszonych do ograniczenia wydatków. Niedawno archidiecezja Fryburga Bryzgowijskiego ogłosiła, że do początku 2026 roku przekształci 1000 parafii w 36.
Podobne plany ma diecezja w Akwizgranie, gdzie proces reform przebiega pod hasłem „Dziś z tobą”. Jednak wielu zaangażowanych katolików w diecezji sprzeciwia tym planom. Wysłali oni dwa listy do Watykanu, w których proszą papieża Franciszka o „powstrzymanie biskupa Akwizgranu i przywrócenie mu duszpasterskiego rozsądku”. Poinformowała o tym niemiecka agencja katolicka KNA.
Na przełomie roku bp Helmut Dieser podpisał dekret, który przewiduje utworzenie 44 „obszarów duszpasterskich” najpóźniej do stycznia 2025 roku. W planach jest utworzenie ośmiu dużych parafii z istniejących już 326, w których będzie mogło mieszkać do 140 tys. katolików.
Negatywnie do zmian w diecezji akwizgrańskiej odnosi się utworzona w 2019 roku inicjatywa „Kościół zostaje tutaj”. W założeniu ma ona krytycznie i konstruktywnie wspierać proces reform. Jeden z jej członków Dieter Verheyen domaga się wyjaśnień, co stanie się z majątkiem istniejących parafii. Verheyen martwi się także o konsekwencje planów dla miejscowej ludności, czy katolicy na obszarach wiejskich nie stracą kontaktu z Kościołem.
Inicjatywa „Kościół zostaje tutaj” obecnie pozostaje w kontakcie z 270 radami kościelnymi i prowadzi regularny dialog ze 140 kongregacjami. „Martwiliśmy się i prosiliśmy o odpowiedzi” – przyznaje Verheyen. Podkreślił, że skoro diecezja nie odpowiedziała, to zdecydowali się wysłać list do papieża Franciszka, nuncjusza apostolskiego w Niemczech abp. Nikoli Eterovića oraz Dykasterii ds. Duchowieństwa w Rzymie. Autorzy listu skierowali do Watykanu „w gorącej trosce o zbawienie dusz katolickich chrześcijan w diecezji Akwizgranu".
W tej samej sprawie wysłano też inny list do Rzymu. Wśród jego sygnatariuszy są księża, pracownicy duszpasterscy, nauczyciele religii i wolontariusze. Według autorów listu, plany biskupa „w najlepszym razie mają na celu ustabilizowanie rentowności diecezji”. „Jednak z pewnością nie są to reformy w sensie nauczania wiary i przekazywania jej przyszłym pokoleniom” – dodano.
Diecezja akwizgrańska nie zgadza się i broni zapowiedzianych reform. Twierdzi, że wierni znajdą „w obszarach duszpasterskich” wiele starych i nowych „miejsc”, które nie będą związane tylko z jedną wieżą kościelną. Diecezja wyjaśniła, że każda z ośmiu dużych parafii będzie zarządzana przez zespoły. Dla wiodących pastorów i księży w „obszarach duszpasterskich” struktura ta oznacza mniej zadań administracyjnych, a tym samym większą swobodę w ich posłudze.
Diecezja podkreśla również, że na wszystkich szczeblach odbyła się intensywna debata na temat projektu „Dziś z tobą” zainicjowanego w 2018 roku. Dekret wydany przez bp. Diesera został wydany po konsultacji z radami regionalnymi. Biskup zaznaczył, że czuje się zainspirowany i zachęcony przez papieża Franciszka do synodalnej orientacji swojego urzędu.
Inicjatywa „Kościół zostaje tutaj” przygotowała konkretną propozycję dla Akwizgranu – redukcja do 85 parafii z maksymalną liczbą członków do 25 tys. Twierdzą, że zapotrzebowanie na kapłanów wystarczyłoby na najbliższe 10-20 lat. Verheyen zwrócił też uwagę w liście do Watykanu, że „niezrozumiałe jest, dlaczego każda diecezja musi przeprowadzać własną reformę strukturalną, skoro istnieją już modele takie jak ten ostatecznie wdrożony w Trewirze”. „Miałoby to również tę zaletę, że podobne struktury istniałyby w całych Niemczech – tak jak w przeszłości – a katoliccy chrześcijanie jako całość ponownie zrozumieliby organizację Kościoła katolickiego w poszczególnych diecezjach w Niemczech” – ocenił.
ipa