Nikaragua: reżim zaciska kaganiec. Kolejne 169 organizacji pozarządowych rozwiązane prezydenckim dekretem

Liczba instytucji społeczeństwa obywatelskiego, których osobowość prawna została anulowana przez władzę wykonawczą prezydenta Daniela Ortegi, wzrosła do ponad 5,6 tys. Prezydent proceduje też w Zgromadzeniu Narodowym projekt reformy kodeksu karnego, który ma na celu surowe karanie przestępstw przeciwko państwu i administracji publicznej.

W ostatnich godzinach w Nikaragui zadekretowano nowe masowe zamknięcie organizacji pozarządowych, po tym jak rząd prezydenta Daniela Ortegi odebrał status prawny 169 instytucjom non-profit działającym w kraju. Jedenaście dni wcześniej ta sama procedura została przeprowadzona przeciwko kolejnym 1500 organizacjom pozarządowym. Tym samym łączna liczba organizacji społeczeństwa obywatelskiego zdelegalizowanych od czasu rozpoczęcia antyrządowych protestów w 2018 r. wzrosła do ponad 5600.

O ile do tej pory represje te wymierzone były w instytucje należące do Kościoła katolickiego, niezależne serwisy internetowe, to tym razem najbardziej ucierpieli protestanci, a także takie organizacje jak Save the Children. Władze oskarżyły kierownictwo zniesionych organizacji o nieprawidłowości finansowe i przekierowywanie funduszy w celu osłabienia reżimu sandinistowskiego. Dlatego od teraz, jeśli chcą nadal działać, będą musiały to robić w ścisłej współpracy z organami państwowymi i rządowymi.

Prezydent Ortega, sprawujący czwartą kadencję z rzędu w tym środkowoamerykańskim kraju, przesłał również do Zgromadzenia Narodowego projekt ustawy mającej na celu reformę kodeksu karnego. Pojawią się w nim m.in. przestępstwa o finansowania terroryzmu, przestępstwa przeciwko administracji publicznej, przeciwko państwu lub jego instytucjom oraz przestępstwa komputerowe.

Źródło: vaticannews.va/pl

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama