„Obozowe szkice Kołodzieja w miejscu związanym z o. Kolbe są krzykiem rozpaczy dla ludzkości”

„Zaprezentowana w miejscu związanym ze św. Maksymilianem wystawa prac byłego więźnia Auschwitz, Mariana Kołodzieja, jest mocnym głosem w świecie, w którym toczy się wojna” – powiedział w rozmowie z Opoką o. Jan Maciejowski, wikariusz generalny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Wystawa prac Mariana Kołodzieje „Klisze pamięci. Labirynty” z inicjatywy Fundacji PGE została otwarta 22 stycznia w bazylice Świętych Dwunastu Apostołów w Rzymie – miejscu związanym ze św. Maksymilianem Marią Kolbe.

„Obrazy Mariana Kołodzieja, które wspominają zarówno o. Maksymiliana, jak i rotm. Witolda Pileckiego i tylu oświęcimskich męczenników to ogromny krzyk do świata, aby na nowo się przebudził, bo rzeczywiście idziemy w złym kierunku” – mówił w rozmowie z Opoką o. Jan Maciejowski OFMConv. „Otwarcie wystawy miejscu związanym ze św. Maksymilianem jest bardzo mocnym głosem w świecie, w którym toczy się wojna. Marian Kołodziej, twórca tej wystawy, przeżył piekło. Jego prace są na nowo krzykiem rozpaczy do ludzkości, aby się opamiętać” – dodał franciszkanin.

O. Maciejowski w rozmowie z Opoką wyjaśnił, że bazylika Świętych Dwunastu Apostołów mocno związana jest z postacią o. Maksymiliana – męczennika z Auschwitz.

„Tu mieści się tu kuria generalna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, więc o. Maksymilian bardzo często tutaj przebywał – początkowo jako kleryk, później jako misjonarz. Tu odbywały się także wszystkie ważne wydarzenia liturgiczne, w których – jako kleryk – uczestniczył św. Maksymilian. Miejsce to było więc mu bardzo drogie” – wyjaśnił. „To mocny punkt mapie Rzymu śladami o. Maksymiliana” – dodał.

W bazylice znajdują się relikwie męczennika z Auschwitz, jego portret i pamiątkowa tablica. „Po beatyfikacji o. Kolbe w 1971 r. i kanonizacji w 1982 r. w bazylice Świętych Dwunastu Apostołów wraz z Prymasem Wyszyńskim i kard. Wojtyłą gromadzili się Polacy na wspólnym dziękczynieniu” – powiedział franciszkanin.

„Kult o. Maksymiliana w tym miejscu jest bardzo żywy – bazylikę odwiedzają pielgrzymi idący rzymskimi śladami męczennika. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest Casa Kolbe, gdzie znajduje się cela, w której o. Maksymilian założył Rycerstwo Niepokalanej i kaplica, w której składał śluby wieczyste. Dziś mieści się tam Międzynarodowy Ośrodek Rycerstwa Niepokalanej” – dodał.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama