Sytuacja migrantów przypomina biblijny Exodus; tak jak kiedyś Żydzi, tak dziś oni uciekają przez uciskiem i napotykają w drodze na wiele niebezpieczeństw – wskazuje Papież w opublikowanym dziś orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
„Podstawową rzeczywistością wyjścia, każdego wyjścia, jest to, że Bóg poprzedza i towarzyszy drodze swojego ludu i wszystkich swoich dzieci ze wszystkich czasów i ze wszystkich miejsc” – zaznacza Ojciec Święty.
Franciszek przypomina, iż obecność Boża w przypadku Izraelitów objawiała się w różnych formach. Towarzyszył im słup obłoku i ognia, nieśli z sobą Arkę Przymierza, Pan zsyłał im mannę i sprawiał, że wytryskały źródła. Dziś bardzo wielu migrantów zawierza się Bogu, wyruszając w drogę. W Nim też szukają pocieszenia w momentach zwątpienia, czy rozpaczy. „Ileż Biblii, Ewangelii, modlitewników i różańców towarzyszy migrantom w ich podróżach przez pustynie, rzeki, morza i granice wszystkich kontynentów!” – zaznacza Franciszek.
Przypomina on ponownie, że „spotkanie z migrantem, podobnie jak z każdym bratem i siostrą w potrzebie, jest także spotkaniem z Chrystusem”. Bo On utożsamia się z ludźmi wędrującymi przez dzieje, zwłaszcza z tymi, którzy cierpią i są zmarginalizowani.
Tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy wypada 29 września i poprzedzi otwarcie drugiego zgromadzenia synodalnego. Franciszek nawiązuje do tego faktu, wskazując, iż synodalność jest zakorzeniona w obrazie Kościoła, który pielgrzymuje do Królestwa Niebieskiego. Stanowi ona zaproszenie do dialogu i tworzenia harmonii w sytuacji, gdy wszyscy wspólnie znajdujemy się w drodze.
Papieskie przesłanie kończy się wezwaniem: „Poczujmy się razem z [migrantami i uchodźcami] na szlaku, […] zróbmy razem «synod», i zawierzmy ich wszystkich, a także zbliżające się Zgromadzenie synodalne, «wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, która jest znakiem pewnej nadziei i pociechy w drodze wiernego Ludu Bożego» (Sprawozdanie podsumowujące zgromadzenia synodalnego, Aby kontynuować drogę)”.
Źródło: vaticannews.va/pl/