Popiera Izrael, opowiada się za twardymi działaniami wobec Iranu, głośno przestrzega przed zagrożeniem ze strony Chin. Krytykuje NATO i wolałby nie angażować USA na Ukrainie. A przy tym zapowiada walkę z ideologią woke w wojsku. Szefem Pentagonu ma zostać Pete Hegseth.
Nominację Hegsetha ze zgrozą przyjęły lewicowe środowiska. 44-letni weteran z Iraku, Afganistanu i bazy Guantanamo na Kubie bardziej znany jest jako dziennikarz i komentator spraw związanych z wojskiem. Będzie zarządzał armią liczącą 1,3 mln osób oraz milionem cywilnych pracowników obronności.
„Pete jest twardy, inteligentny i prawdziwie stawia Amerykę na pierwszym miejscu – powiedział Trump. – Gdy Pete staje u steru, wrogowie Ameryki dostają ostrzeżenie: nasze wojsko znów będzie wielkie, a Ameryka nigdy się nie cofnie”.
Weźcie się za siebie
Hegseth zasłynął z krytyki państw NATO, które nie angażują się w obronę.
„Przestarzałe, źle uzbrojone, najechane i bezsilne. Dlaczego Ameryka, europejski «numer kontaktowy w nagłych wypadkach» przez ostatnie stulecie, miałaby słuchać samouwielbiających się i słabych narodów, które proszą nas o uszanowanie przestarzałych i jednostronnych ustaleń obronnych, których same już nie dotrzymują?” – napisał Hegseth w swojej książce.
„Może gdyby kraje NATO faktycznie wyłożyły pieniądze na własną obronę – ale tego nie robią. Po prostu krzyczą o zasadach, jednocześnie niszcząc swoje wojska i wołając do Ameryki o pomoc”.
Hesgeth głośno mówił też o zagrożeniu ze strony Chin.
Stwierdził, że Chiny budują armię „ukierunkowaną na pokonanie Stanów Zjednoczonych Ameryki”.
„Oni mają pełne spektrum, długoterminową wizję nie tylko regionalnej, ale globalnej dominacji, a my... mamy głowy w d.” – powiedział w swoim niedawnym podcaście. W tym samym nagraniu w wulgarny sposób skomentował powody, dla których Władimir Putin najechał Ukrainę. Krytykował jednak pomoc Demokratów dla Ukrainy.
„Jeśli Ukraina może obronić, to wspaniale, ale nie chcę, aby Ameryka wkroczyła w głąb Europy i sprawiła, że (Putin) poczuje się, jakby deptano mu po piętach” – powiedział.
Al Jazeera nazywa go jastrzębiem w sprawie Iranu. Hegseth jednoznacznie popiera Izrael.
Krzyż na piersi
Hegseth nie ukrywa konserwatywnych poglądów. Krytykował promowanie w wojsku ideologii LGBT. Wyraził też pogląd, że na froncie nie powinny służyć kobiety. W przeciwną stronę idzie NATO, które w oficjalnych przekonuje, że zatrudnianie kobiet w wojsku to sposób na wyrównywanie szans. Z powodu poglądów, jak napisał w książce, Hesgeth musiał opuścić wojsko. „Uczucie było wzajemne” – stwierdził, tłumacząc, że ani wojsko nie chciało jego, ani on takiego wojska.
Podczas kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał zwolnienie generałów zaangażowanych w ideologię woke. Nominacja Hesgetha może być zapowiedzią spełnienia tej obietnicy.
„Następny prezydent Stanów Zjednoczonych musi radykalnie przebudować kierownictwo Pentagonu, abyśmy byli gotowi bronić naszego narodu i pokonać naszych wrogów. Wiele osób musi zostać zwolnionych” – pisał w swojej książce nowy szef wojska.
Pete Hegseth, co widać na zdjęciach, na klatce piersiowej ma wytatuowany krzyż jerozolimski. Zdaniem lewicy, to najlepszy dowód na jego ekstremizm.
Źródło: reuters.com