Senat USA przyjął pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu na kwotę 95 mld USD

Senat Stanów Zjednoczonych uchwalił we wtorek pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu na kwotę 95 mld dolarów. Senat następnie przesłał pakiet do zatwierdzenia zdominowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów, gdzie szanse na jego przyjęcie są mniejsze.

Pakiet został przyjęty stosunkiem głosów 70-29, przegłosowało go zatem więcej senatorów niż wymaganych 60. Do Demokratów dołączyło 21 Republikanów.

„Minęły lata, a może nawet dekady, odkąd Senat uchwalił ustawę mającą tak wielkie znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa narodowego, nie tylko dla bezpieczeństwa naszych sojuszników, ale też całej zachodniej demokracji” – oświadczył przywódca demokratycznej większość w Senacie Chuck Schumer.

Pakiet pomocowy został zatwierdzony dopiero przed świtem we wtorek, gdyż ośmiu Republikanów przeciwnych pomocy dla Ukrainy zastosowało maraton przemówień, zajmując mównicę przez ponad sześć godzin.

Prezydent Joe Biden od miesięcy apelował do Kongresu USA o szybkie zatwierdzenie pomocy dla odpierającej rosyjską inwazję Ukrainy, amerykańskiego partnera w rejonie Indo-Pacyfiku - Tajwanu, oraz dla Izraela, prowadzącego wojnę z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas.

Również przedstawiciele Ukrainy ostrzegali, że krajowi brakuje uzbrojenia w czasie rosyjskich działań ofensywnych.

Szanse przyjęcia pakietu w Izbie Reprezentantów są mniejsze. Przewodniczący Izby Mike Johnson krytykuje go za brak środków na wstrzymanie napływu migrantów przez granicę z Meksykiem. (PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama