40-letnia chrześcijanka została skazana w Pakistanie na karę śmierci za rzekomą obrazę Mahometa. Shagufta Kiran jest pielęgniarką i matką czwórki dzieci. Bluźnierstwa miała się dopuścić w sieci społecznościowej WhatsApp, za pośrednictwem której głosiła Ewangelię i broniła swej chrześcijańskiej wiary.
Shagufta Kiran została aresztowana 29 lipca 2021 r. przez Federalną Agencję Śledczą na podstawie skargi wniesionej przez muzułmanina. 18 września została skazana na karę śmierci na podstawie artykułu 295-C kodeksu karnego. Jest przetrzymywana w więzieniu Adyalaa w Rawalpindi i tam też będzie oczekiwać na egzekucję.
Zdaniem jej obrońcy „Shagufta Kiran została oskarżona, ponieważ jest chrześcijanką i jako taka jest łatwym celem”. Będzie się jednak odwoływać od wyroku do sądu drugiej instancji w Islamabadzie. Rana Abdul Hameed przyznał, że decyzja sądu nie była dla niego zaskoczeniem, ponieważ w sądach niższej instancji 99 proc. osób oskarżonych na podstawie paragrafu o bluźnierstwie otrzymuje pod presją islamistów wyrok skazujący.
Shagufta Kiran nie przyznała się do winy. Zeznała, że treści, które miały szkalować Mahometa przesłała na grupę w WhatsAppie bez ich uprzedniego przeczytania.
Jej mąż Rafique Masih, który nie był obecny podczas aresztowania, opisał incydent:
„Prześladowali moją rodzinę i przejęli nasze telefony, komputer i inne cenne przedmioty. Policja była uzbrojona w broń palną, poinstruowała nas, żebyśmy się nie ruszali i trzymali ręce w górze. Aresztowali Shaguftę i moich dwóch synów bez uprzedniej informacji lub nakazu aresztowania. Zabrali moją żonę i synów na komisariat policji, oskarżyli Shagufta pod 295-A i 295-B o bluźnierstwie Pakistanu, ale później uwolnili moich synów.
Rafique wyjaśnił, że jego żona została aresztowana, ponieważ przekazała rzekomo bluźnierczy wiadomość innym osobom bez czytania i poznania konsekwencji. Shagufta nic nie wiedziała o poście, nie była nawet autorką tego postu, ale została oskarżona o przekazanie go dalej.
Shagufta, która pracowała jako pielęgniarka, dołączyła do kilku międzywyznaniowych grup WhatsApp, gdzie głosiła i broniła swojej chrześcijańskiej wiary. To właśnie w jednej z tych grup została oskarżona o przekazyzowanie bluźnierczych treści, zgodnie z Pierwszym Raportem Informacyjnym (FIR). Została oskarżona o obrażanie islamu (sekcja 295-A pakistańskich ustaw o bluźnierstwie, zagrożonych karą do dziesięciu lat więzienia), obrażanie Mahometa (295 stopni Celsjusza, noszenie kary śmierci), raniąc uczucia religijne (298), obraźliwe uwagi o Mahomecie (298-A) i oprzyczynienie (109).
Według Centrum Sprawiedliwości Społecznej w ubiegłym roku za bluźnierstwo zostało zatrzymanych w Pakistanie kilkaset osób, 552 w samym Pendżabie.
Źródło: KAI, churchinchains.ie