reklama

Ukraina: niemal 700 „moskiewskich” parafii przeszło podczas wojny do Kościoła autokefalicznego

Od rozpoczęcia pełnowymiarowej wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku 685 parafii powiązanego z Moskwą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) przeszło do niezależnego od niej Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Dane te udostępnił Jednolity Rejestr Państwowy (JRP) Ukrainy.

KAI

dodane 06.05.2024 08:20

Tuż przed agresją rosyjską Ukraiński Kościół Prawosławny należący do Patriarchatu Moskiewskiego liczył 8782 parafii. Najwięcej wspólnot „moskiewskich” przeszło do autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy w ub.r. – 386, podczas gdy od początku br. do 10 kwietnia było ich  96. Najwięcej parafii zmieniło przynależność kościelną w obwodach kijowskim – 164, chmielnickim – 155 i winnickim – 75. Natomiast najwięcej wspólnot, podlegających Patriarchatowi Moskiewskiemu,  pozostało na ziemi donieckiej – 683 oraz w obwodach dniepropietrowskim i winnickim – po 526.

Mimo tak dużej liczby wspólnot prorosyjskich tylko 22 z nich przyznają się do bezpośrednich powiązań z Kościołem rosyjskim. Dalszym 42 parafiom (wyłącznie z obwodu czerniowieckiego) Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy zmieniło, a właściwie uzupełniło nazwę, dodając słowa „Organizacja religijna, nie wskazała przynależności do Patriarchatu Moskiewskiego”. 7 parafii powróciło samowolnie do dawnej nazwy (tzn. nie wskazującej na podleganie Moskwie).

Tuż przed rozpętaniem przez Rosję wojny na Ukrainie zaczęła tam obowiązywać ustawa „O wolności sumienia i organizacjach religijnych”. Stosownie do jej postanowień Kościoły i społeczności religijne miały zmienić swe nazwy we wspomnianym Jednolitym Rejestrze Państwowym Ukrainy, aby było wiadomo, że są one powiązane z Patriarchatem Moskiewskim. Gdyby się do tego nie dostosowały, wówczas JRP wpisze do swego wykazu, że dana „organizacja religijna niw wskazała na swą przynależność do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego)”.

A 19 października 2023 Rada Najwyższa Ukrainy poparła w pierwszym czytaniu projekt ustawy nr 8371, zabraniający działalności w kraju tych organizacji religijnych, które są związane z państwem-agresorem. Obecnie posłowie przygotowują się do drugiego czytania tego dokumentu.

 

1 / 1

reklama