Von der Leyen wybrana na przewodniczącą PE. Wipler: to kontynuacja tego, co najgorsze w jej pierwszej kadencji

W głosowaniu kandydaturę von der Leyen poparło 401 europosłów, a 284 było przeciw. „Działania szefowej KE doprowadzają w zauważalny sposób do pogorszenia się nastrojów w Europie i coraz większej radykalizacji poszczególnych krajów członkowskich wobec polityki idącej z Brukseli” – ocenił poseł Konfederacji Przemysław Wipler, komentując wybór von der Leyen na drugą kadencję.

Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu poparł Ursulę von der Leyen na kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. Poseł i b. kandydat Konfederacji na prezydenta Warszawy Przemysław Wipler powiedział PAP, że druga kadencja Ursuli von der Leyen będzie stanowiła „politykę kontynuacji tego, co było najgorsze w jej pierwszej kadencji”.

Zapowiedziane przez von der Leyen utrzymanie unijnych celów klimatycznych Wipler nazwał „totalnym wariactwem”: zabiciem przemysłu europejskiego i europejskiego rolnictwa.

„Jest to droga ku gwałtownemu zubożeniu Polaków i Europejczyków" – powiedział.

Jak ocenił poseł Konfederacji, przewodnicząca Komisji Europejskiej powinna przeprowadzić „wielką rewizję” tego, co robiła podczas swojej pierwszej kadencji. Zdaniem Wiplera jej działania doprowadzają w zauważalny sposób do pogorszenia się nastrojów w Europie i coraz większej radykalizacji poszczególnych krajów członkowskich wobec polityki idącej z Brukseli.

Zdaniem Wiplera odzwierciedleniem działań von der Leyen w Polsce będą „drogi prąd, drogie ciepło i ograniczenie dostępu do transportu osobistego”. Wymienił też zmniejszenie bezpieczeństwa w wyniku pogłębiającej się niekontrolowanej migracji do Unii.

Przedstawiając w czwartek rano w PE swoją wizję silniejszej Europy von der Leyen oświadczyła, że kluczowe inicjatywy obejmują nowy plan przemysłowy, który ma przyspieszyć osiągnięcie neutralności emisyjnej i wzrost przemysłowy oraz Europejski Fundusz Konkurencyjności w celu pobudzenia innowacji. Zaproponowała też Europejską Tarczę dla Demokracji w celu przeciwdziałania zagranicznym manipulacjom i ingerencjom oraz Europejski Plan Mieszkaniowy.

Von der Leyen szczególny nacisk położyła na obronność, proponując utworzenie nowego stanowiska komisarza ds. obrony w celu kierowania Europejską Unią Obronną i wzywając do stworzenia kompleksowego systemu obrony powietrznej – Europejskiej Tarczy Powietrznej – w celu ochrony przestrzeni powietrznej UE i stworzenia "silnego symbolu europejskiej jedności w kwestiach obronnych". Zapewniła też o niezachwianym wsparciu UE dla Ukrainy, deklarując, że "Europa będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne".

Zapowiedziała ponadto utworzenie nowych tek komisarzy: mieszkalnictwa, aby rozwiązać kryzys mieszkaniowy na kontynencie; obszaru Morza Śródziemnego, aby wspierać stabilność i współpracę regionalną; sprawiedliwości międzypokoleniowej, aby zapewnić, że polityka uwzględnia potrzeby przyszłych pokoleń.

Źródło: PAP

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama