Wybory do PE we Francji wygrała prawica. W reakcji na wyniki prezydent Marcon rozwiązał parlament

Szok we Francji po wyborach do Parlamentu Europejskiego. 31,5 proc. głosów zdobyło prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. W reakcji na wynik wyborczy prezydent Macron w orędziu wygłoszonym w Pałacu Elizejskim Marcon zadecydował o rozwiązaniu parlamentu.

„Zdecydował się powierzyć Francuzom wybór przyszłości ich parlamentu poprzez głosowanie” – powiedział Macron. Wybory do francuskiego parlamentu, decyzją Marcona, odbędą się 30 czerwca i 7 lipca.

Wstępne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego we Francji wskazują, że Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zdobyło w nich 31,5 proc. głosów – co stanowi wzrost poparcia w stosunku do wyborów z 2019 roku o 8 punktów procentowych.

„Jesteśmy gotowi sprawować władzę, gotowi położyć kres masowej imigracji, uczynić poprawę siły nabywczej Francuzów priorytetem, jesteśmy gotowi ożywić Francję. To wielkie zwycięstwo ruchu patriotycznego, które wpisuje się w sens Historii. Wszędzie na świecie widzimy powrót idei narodów i oto zamyka się bolesny globalistyczny nawias, który spowodował tak wiele cierpień ludzi na świecie” – powiedziała liderka Zjednoczenia Narodowego, Marine Le Pen, określając wynik wyborów jako „historyczny”.

Odrodzenie Emmanuela Macrona zdobyło 14,7 proc. głosów. Swój wynik znacznie poprawiła Partia Socjalistyczna, która niemal zrównała się z partią Macrona – socjaliści uzyskali 14 proc. głosów, ze wzrostem poparcia o 8 punktów procentowych. Skrajnie lewicowa Niepokorna Francja zdobyła 9.5 proc. głosów, więcej niż centroprawicowi Republikanie (7,2 proc.). Prawicowa Rekonkwista zdobyła 5,4 proc. głosów, a Zieloni – 5,5 proc.

W Parlamencie Europejskim Zjednoczenie Narodowe uzyskało 31 mandatów, Odrodzenie – 15 mandatów, Partia Socjalistyczna – 14, Francja Niezłomna – 8, Republikanie – 7, Rekonkwista – 5.

Przypomnijmy, że Francja jest pierwszym krajem, który wpisał do konstytucji prawo do zabijania dzieci. Wynik głosowania, 780 za przy jedynie 72 przeciw pokazuje, że żadna poważna siła polityczna nie była przeciwna takiej inicjatywie. Choć Marine Le Pen, liderka prawicowej partii Zjednoczenia Narodowego, była głośnym krytykiem projektu, poparły go zarówno prawicowa – Zjednoczenie Narodowe jak i lewica Jeana-Luca Melenchona. A także Socjaliści, Gaulliści i liberalne prezydenckie ugrupowanie Ensemble.

Obecnie we Francji toczy się debata na temat prezydenckiego projektu o legalizacji eutanazji.

Źródło: rp.pl; ordoiuris.pl

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama