Francja: „prawo do aborcji” wpisane do konstytucji

Francuscy prawodawcy zebrali się w poniedziałek, aby głosować za włączeniem prawa do aborcji do konstytucji – będzie to pierwszy taki zapis na świecie.

Przedmiotem głosowania deputowanych i senatorów było wpisanie nowego paragrafu w artykule 34 konstytucji o treści: „Ustawa określa warunki korzystania z przysługującej kobiecie swobody dobrowolnego przerwania ciąży”. Za opowiedziało się 780 parlamentarzystów, przeciw było 72. Projekt miał mocne poparcie polityczne – jeszcze przed wspólnym posiedzeniem dwie izby francuskiego parlamentu zaaprobowały uznanie aborcji za prawo konstytucyjne. Za każdym razem przytłaczająca większość była za.

Wpisanie prawa do aborcji do konstytucji obiecał prezydent Emmanuel Macron, w odpowiedzi na wprowadzane w części amerykańskich stanów ograniczeń w dostępie do aborcji.

Pascale Moriniere ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich nazwała to posunięcie porażką działaczy pro-life i podkreśliła, że nie ma potrzeby dodawania prawa do aborcji do konstytucji. Dostęp do tej procedury zapewnia bowiem ustawa z 1974 roku. W jej przekonaniu jest to przejaw „zaimportowania debaty, która nie jest francuska”, a toczy się w Stanach Zjednoczonych po uchyleniu proaborcyjnego precedensu Roe przeciwko Wade”. „Wystąpił efekt paniki ze strony ruchów feministycznych, które chciały wyryć to na marmurze konstytucji” – powiedziała.

Także Konferencja Biskupów Francji podkreśliła, że aborcja jest zamachem na ludzkie życie, dlatego nie może być postrzegana jedynie z punktu widzenia praw kobiet. Prezydium francuskiego episkopatu poparło apel stowarzyszeń katolickich, wzywających wiernych do postu i modlitwy w dniu, w którym Zgromadzenie Narodowe i Senat mają głosować nad zmianą w konstytucji.

„Jako katolicy zawsze będziemy sługami życia wszystkich, od poczęcia do naturalnej śmierci, budowniczymi szacunku dla każdej istoty ludzkiej, która zawsze jest darem dla wszystkich innych, wspierali tych, którzy decydują się zachować swoje dziecko nawet w sytuacjach trudnych – i szukali nowych sposobów, aby to czynić – i otaczać szacunkiem i współczuciem tych, którzy uciekli się do aborcji. Pokornie i żarliwie prośmy o łaskę, byśmy mogli to czynić. Przede wszystkim módlmy się, aby nasi współobywatele na nowo odkryli smak życia, jego dawania, przyjmowania, towarzyszenia mu oraz posiadania i wychowywania dzieci” – napisało prezydium Konferencji Episkopatu Francji.

Stanowisko francuskiego episkopatu wsparła także Papieska Akademia Życia, która w oświadczeniu przypomniała, że „w epoce powszechnych praw człowieka nie może być «prawa» do odbierania życia człowiekowi”. Papieska Akademia Życia zaapelowała do „wszystkich rządów i wszystkich tradycji religijnych, aby dołożyły wszelkich starań, aby na tym etapie historii ochrona życia stała się absolutnym priorytetem” i podkreśliła, że „ochrona życia ludzkiego jest pierwszym celem ludzkości”.

Źródła: KAI, Reuters, ABC News

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama