Wystawa grafik obozowych Mariana Kołodzieja zostanie pokazana w Rzymie

W bazylice św. Dwunastu Apostołów w Rzymie zostanie otwarta dziś wystawa prac Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty” w polskiej, angielskiej, włoskiej i hiszpańskiej wersji językowej. Jest ona pokłosiem filmu dokumentalnego o św. Maksymilianie „Rycerz”.

Dziś o godz. 17.30 w bazylice św. Dwunastu Apostołów w Rzymie zostanie otwarta wystawa prac byłego więźnia obozu w Auschwitz, Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty”. W wydarzeniu wezmą udział: Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej i zaproszeni goście. Wprowadzenie wygłosi o. Zdzisław Kijas OFMConv. Instalacja w  polskiej, angielskiej, włoskiej i hiszpańskiej wersji językowej będzie dostępna do 22 lutego. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja PGE.

Prezentowana w Rzymie instalacja „Klisze pamięci. Labirynty” jest pokłosiem filmu dokumentalnego o św. Maksymilianie „Rycerz”, którego producentem była Fundacja Opoka, a partnerem Fundacja PGE. W dokumencie o męczenniku z Niepokalanowa pokazano m.in. prace Mariana Kołodzieja, które stały się inspiracją dla Fundacji PGE do zorganizowania plenerowej wystawy.

„Poszukując kolejnych możliwości, jak przybliżyć wspomniane prace Mariana Kołodzieja szerszej publiczności, postanowiliśmy zaprezentować je także w Rzymie, które to miasto jest także związane ze św. Maksymilianem. To tam spędził blisko siedem lat swojego życia. W tym czasie uczęszczał do bazyliki świętych XII Apostołów, gdzie posługę duszpasterską sprawują właśnie oo. franciszkanie. W ten sposób narodził się pomysł wystawienia tam naszej wystawy" – mówi prezes zarządu PGE, Wojciech Dąbrowski.

Dodał, że wystawa ma na celu także przybliżenie historii polskich więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, w tym wybitnych Polaków, jak św. Maksymilian Maria Kolbe czy Witold Pilecki.

„Jest to kolejny projekt wsparty przez Fundację PGE, opowiadający historię Św. Maksymiliana Marii Kolbego. W 2023 roku, wsparła ona realizację filmu dokumentalnego o zakonniku pt. „Rycerz", zrealizowanego w ramach projektu „Polska energia zmienia świat". Premiera dokumentu „Rycerz" w Polsce odbyła się 13 października 2023 roku, a 30 października ub.r. został on pokazany w Rzymie. W następnej kolejności został on wyemitowany w amerykańskiej sieci telewizyjnej Eternal Word Television Network (EWTN), która dociera do blisko 300 milionów gospodarstw domowych w 150 krajach świata. Wcześniej w ramach projektu powstał film dokumentalny „Będziesz miłował" poświęcony bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, który także był prezentowany w Rzymie” – wskazuje prezes Dąbrowski.

Prezentowana w bazylice św. Dwunastu Apostołów w Rzymie wystawa zatytułowana „Klisze pamięci. Labirynty” ukazuje wybrane prace autora, które stanowią jedyną w swoim rodzaju dokumentację i zapis obozowej rzeczywistości. Instalacja składa się z 4 ośmiokątnych plansz składających się ze zdjęć i 23 grafik, przedstawiających w artystyczny sposób dramat więźniów, w tym Św. Maksymiliana Marii Kolbego, który zginął śmiercią męczeńską w 1941 roku w Auschwitz, oddając swoje życie za współwięźnia, jak również Witolda Pileckiego, który dobrowolnie dał się aresztować i wysłać do Auschwitz, aby następnie uciec i poinformować świat o niemieckich zbrodniach.

Prezentowane publicznie grafiki wchodzą w skład szerszej wystawy, która zgodnie z projektem autora – Mariana Kołodzieja - eksponowana jest na stałe w podziemiach kościoła franciszkanów Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Składa się na nią cykl 374 plastycznych kompozycji – rysunków, rzeźb i kolaży, które prezentują życie w Auschwitz, w którym autor spędził cztery lata. Został aresztowany 14 czerwca 1940 roku i wraz z pierwszym transportem przewieziony do Auschwitz, gdzie otrzymał numer 432. Do obozowej przeszłości powrócił wiele lat później, kiedy w ramach terapii i rehabilitacji po przeżytym udarze mózgu, zaczął rysować ołówkiem przywiązanym do ręki. W ten sposób w ciągu szesnastu lat powstał cykl Klisze pamięci. Labirynty.

19 stycznia przed Galerią Kordegarda ekspozycja po praz pierwszy została otwarta w Warszawie. Wydarzenie miało związek z 79. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama