Zakopane: 20-lecie wizyty Jana Pawła II pod Giewontem

Bogaty program uroczystości i wydarzeń z okazji 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem przygotowały na początek czerwca zakopiańskie instytucje, parafie i stowarzyszenia.

Główne rocznicowe obchody odbędą się 6 i 7 czerwca, kiedy pod Tatrami odbędzie się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

- Wizyta św. Jana Pawła II w 1997 r. była wielkim przeżyciem dla mieszkańców Zakopanego i Podhala, a także jednym z ważniejszych wydarzeń w historii stolicy Tatr. W tym roku z czcią i wiarą będziemy wspominać i przeżywać ją na nowo. Zakopane zawsze będzie o tych wyjątkowych chwilach pamiętać, a ważnym symbolem przechowującym tę pamięć stał się herb miasta przedstawiający krzyż na Giewoncie, a za nim dwa skrzyżowane złote klucze Piotrowe - podkreśla Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Pierwszym wydarzeniem w ramach obchodów 20. rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II były marcowe rekolekcje dla zakopiańczyków w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Księżówka. W ten cykl miasto włącza także XII Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…”, który odbędzie się w dniach 11-14 maja 2017 r. Jego hasłem przewodnim w tym roku będą słowa św. Jana Pawła II pochodzące z „Pieśni o Bogu ukrytym”: Płoń nie za blisko nieba i nie za daleko.

Na 2 czerwca na godz. 17.00 zaplanowano wernisaż wystawy Marka Szali "Duch i Materia". Wystawę będzie można oglądać do końca lipca. Marek Szala to artysta, który wykonał ołtarz papieski pod Wielką Krokwią. Z kolei Miejska Galeria Sztuki przy Krupówkach zaprasza na przegląd filmów o Janie Pawle II - "W drodze nie ustawaj". W jubileusz wpisuje się także doroczna pielgrzymka Sursum Corda Zakopane – Ludźmierz.

4 czerwca o godz. 12.00 Mszy św. w 100-lecie śmierci św. Brata Alberta oraz 20-lecie beatyfikacji błogosławionej Bernardyny Jabłońskiej będzie przewodniczył bp Łukasz Buzun. Eucharystia będzie miała miejsce w kościele św. Krzyża w Zakopanem. Po Mszy św. pielgrzymka śladami św. Jana Pawła II do pustelni św. Brata Alberta na Kalatówkach. W tym samym dniu zaplanowano także konferencję "Góry - Ludzie – Wiara" w siedzibie Związku Podhalan przy ul. Kościuszki. Konferencji będzie towarzyszyć prezentacja zdjęć Pawła Murzyna z wizyty Jana Pawła II na Podhalu z 1997 r.

Na 5 czerwca zaplanowana jest promocja albumu "Miałem tam dom" poświęconego 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w domu na Jaszczurówce. Album upamiętnia liczne wizyty Karola Wojtyły (później już jako Jana Pawła II) oraz innych wybitnych postaci w Domu Zakonnym Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK na Jaszczurówce.

6 i 7 czerwca w Zakopanem odbędzie się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, a w program obchodów wpisze się 100-lecie Objawień Fatimskich. W uroczystej Mszy Świętej z aktem poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej udział wezmą najwyższe władze państwowe i kościelne.

O rocznicy wizyty świętego papieża przypominają organizowane co roku na początku czerwca Dni Zakopanego, czyli cykl takich wydarzeń, jak wystawy, koncerty, spektakle oraz Uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopane, podczas której wręczane są doroczne Nagrody Burmistrza. W tym roku będą one jednak miały wyjątkowy uroczysty i jubileuszowy charakter.

Urząd miasta przygotowuje także publikację "Na Was zawsze można liczyć! Nauczanie pasterskie arcybiskupa Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II w Zakopanem". Autorem wprowadzenia i opracowania tekstów kazań jest ks. prof. Kazimierz Panuś.

Jubileuszowi będą także towarzyszyć koncerty, wystawy plenerowe. W Zakopanem wystąpi m.in. Trzecia Godzina Dnia.

- Lista wydarzeń nie jest jeszcze zamknięta, bo wciąż zgłaszają się różne osoby i środowiska, które chcą się włączyć w tę inicjatywę. Wciąż też czekamy na wszystkie sugestie i pomysły, chętnie dopiszemy jej do programu i będziemy o nich informować pielgrzymów, turystów i mieszkańców. Z pewnością więc program będzie jeszcze bogatszy – wyjaśnia zastępca burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Jan Paweł II w Zakopanem przebywał w czerwcu 1997 r. Przewodniczył m.in. Mszy św. pod Wielką Krokwią, gdzie miał miejsce słynny hołd górali dla Jana Pawła II. Papież jak zawsze zaskoczył nieplanowanymi spotkaniami, m.in. udał się do sióstr na Jaszczurówkę. Wyjechał także kolejką na Kasprowy Wierch i podziwiał Morskie Oko.

jg / Zakopane

« 1 »

reklama

reklama

reklama