Do udziału we wspólnej modlitwie są zaproszeni księża i wierni całej archidiecezji warszawskiej.
17 września, w niedzielę, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela o godz. 11.00, zostanie odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem biskupa z RPA . Do udziału we wspólnej modlitwie są zaproszeni księża i wierni całej archidiecezji.
Św. Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-1895) przeszedł do historii jako arcybiskup metropolita warszawski, dwudziestoletni zesłaniec w głębi Rosji, duszpasterz na Podolu, założyciel zgromadzenia zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, pisarz ascetyczny i autor Pamiętników, uważanych do dziś za perłę literatury pamiętnikarskiej.
W 1851 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Żytomierzu; święcenia kapłańskie otrzymał w Petersburgu (1855). Jako kapelan i profesor tamtejszej Akademii poświęcił się pracy nad formacją kapłanów. W 1857 r. założył schronisko dla sierot i ubogich oraz zgromadzenie zakonne pod nazwą – Rodzina Maryi. Uważano go za „apostoła, pełnego pokory, nauki i kultury”, „za opiekuna ubogich i sierot”, „za najlepszego księdza w Rosji”.
Mianowany 6 stycznia 1862 r. przez Piusa IX arcybiskupem warszawskim, rządził nad Wisłą 16 miesięcy, ale w tym krótkim czasie rozwinął owocną działalność zmierzającą do odrodzenia religijnego, a jednocześnie do usuwania ingerencji rządu zaborczego w wewnętrzne sprawy Kościoła.
Abp Zygmunt Szczęsny Feliński zmarł 17 września 1895 r. w Krakowie. Trumnę z ciałem zmarłego arcybiskupa sprowadzono do Warszawy w 1920 r. Obecnie jego miejsce spoczynku znajduje się w Archikatedrze Warszawskiej w kaplicy Archikonfraterni Literackiej.
Jego beatyfikacja nastąpiła 18 sierpnia 2002 r. w Krakowie, a kanonizacja – 11 października 2009 r.
W 120. rocznicę śmierci św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego jego relikwie wprowadzono do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.
źródło: ks. Przemysław Śliwiński, archwwa.pl