reklama

Fiesta Navidena Hispanoamericana u oo. Franciszkanów w Krakowie

W niedzielę 10 grudnia 2017 o godz. 14.30, w bazylice oo. franciszkanów w Krakowie zostanie odprawiona Msza św. w języku hiszpańskim.

Po mszy świętej, o godz. 15:30 w auli bł. Jakuba odbędzie się Fiesta Navidena Hispanoamericana, czyli święto bożonarodzeniowe hiszpańsko-amerykańskie. 

W programie FIESTA NAVIDEÑA przewidziane są: 

- Kolędy hiszpańskie i latynoamerykańskie, śpiewane przez dzieci z BISC (jedna z kolęd będzie również inscenizowana).

- Krótkie przedstawienie teatralne zatytułowane Przyjazd Świętego Mikołaja - LA LLEGADA DE PAPA NOEL. W przedstawieniu, św. Mikołaj przyjeżdża z Ameryki Południowej do Polski. Na skutek zmiany klimatu, jego przeziębione elfy nie mogą pracować, co stawia go to w rozterce jak rozdać prezenty dzieciom.

Podczas świątecznego spotkania nie zabraknie także innych niespodzianek, takich jak: wizyta św. Mikołaja z torbą upominków czy występ baletowy dziewczynki, która pojawi się na scenie, wychodząc z pudełka z prezentami. Będą również dwie duże "pinatas" z cukierkami - jedna dla dzieci, druga dla dorosłych - zgodnie ze zwyczajem latynoskim.

Spotkanie - jak co roku - zakończy degustacja tradycyjnych dań hiszpańskich i latynoskich (Peru, Meksyk, Kolumbia, etc.).

Święta Bożego Narodzenia w Krajach Hiszpańskojęzycznych

W krajach Ameryki Południowej i w Hiszpanii nie przywiązuje się tak wielkiej wagi do choinki, która stanowi jedynie dekorację. Najważniejsza jest szopka, którą w Hiszpanii określa się jako Belen, a w krajach Ameryki łacińskiej jako Nacimiento lub Pesebre. W niektórych krajach organizuje się konkursy szopek, a zwycięzcy nagradzani są przez gminę. W każdym domu rodzina buduje szopkę, tak dużą i okazałą jak te w kościołach, gdyż tej nocy oczekujemy z wiarą błogosławieństwa Dzieciątka. Domy i ulice zdobią wielkie kolorowe gwiazdy i świąteczne wieńce z wilczomlecza, rośliny znanej u nas jako poinsencja albo gwiazda betlejemska.

W niektórych regionach świętowanie zaczyna się 16 grudnia ceremonia zwaną posada (kwatera) lub novena. Na ulicach pojawiają się korowody wędrowców ubranych w tradycyjne stroje. Najważniejszymi postaciami są figury Marii Panny i św. Józefa. Wędrowcy przez dziewięć kolejnych dni pukają do domów w poszukiwaniu miejsca schronienia, czyli właśnie kwatery. Tych dziewięć dni obchodów ma symbolizować dziewięć miesięcy, kiedy brzemienna Maria i św. Józef wędrowali, aż w końcu dotarli do Betlejem. U rodziny, która udzieli symbolicznego schronienia wędrowcom, lub na rynku miasta następuje punkt kulminacyjny ceremonia - rozbijanie piñaty, czyli wielkiej kolorowej kuli uzbrojonej w siedem kolców, wypełnionej słodyczami. Kula symbolizuje szatana, a kolce - siedem grzechów głównych. Jej rozbicie to symboliczne zniszczenie zła.

W okresie świątecznym w każdym kościele można zobaczyć szopkę, w której siano zastępują miejscowe rośliny. W dekorowaniu kościoła i urządzaniu szopki bierze udział cała parafia. O północy w każdym domu usłyszymy kolędę Feliz Navidad. Wznosi się kieliszki i następuje toast szampanem lub jabłecznikiem, a po nim uściski i życzenia wszystkiego najlepszego, podczas gdy któryś z członków rodziny umieszcza Dzieciątko Jezus w wcześniej przygotowanym żłobku. Wieczerza wigilijna rozpoczyna się bardzo późno, nawet koło północy, jej uczestnicy wręczają sobie prezenty i zasiadają do stołu, na którym nie może zabraknąć pieczonego indyka lub świnki i słodyczy (m.in. paneton oraz gorąca czekolada).

W ten sposób spędza się wspaniały wieczór, życząc zdrowia sąsiadom i znajomym, i tańcząc przez całą noc. Jest to noc hałaśliwa i radosna, podczas której nikt nie śpi. Przez całą noc odpala się petardy i ognie sztuczne, jak w Sylwestra. Nawet dzieci bawią się na ulicach pokazując sobie nawzajem prezenty, które przyniósł im Święty Mikołaj. Tego dnia wszystkie dzieci noszą nowe ubrania z okazji Narodzin Dzieciątka. Na ulicach odbywają się różne targi, sprzedaje się zabawki i ubrania aż do późnej nocy (wiele osób otrzymuje bożonarodzeniową płacę bonusową za późno). Pasterka odbywa się o dwudziestej drugiej w Noc Wigilijną. Na świąteczną mszę idzie się 25 grudnia, jest to także dzień wizyt i spotkań towarzyskich.

o. Ryszard Jarmuż OFMConv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama